İZMİR HABERLERİ

Lise öğrencilerine deniz bilinci aşılandı

DHA
04.05.2017 - 16:50Son Güncelleme :
DHA

“DENİZ- Çevre Eğitimleri" projesi ile çocuklara deniz sevgisi ve denizleri koruma bilinci kazandırmayı hedefleyen Arkas ve Turmepa, dördüncü durak olan Arkas Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrencilerle buluştu.

Gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 22 yıldır hizmet veren TURMEPA ile ana faaliyet kolu olan denizcilikten yola çıkarak deniz kirliliği konusuna duyarlı olan ve çocukların küçük yaşlardan itibaren denizle bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen Arkas'ın biraraya gelerek başlattıkları “Deniz- Çevre Eğitimleri" projesi devam ediyor. İlk olarak Karşıya Piri Reis İlköğretim Okulu, ardından Güzelbahçe Piri Reis İlköğretim Okulu ve Buca Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde öğrencilere eğitimler veren Arkas ve TURMEPA son olarak ARKAS Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrencilerle buluştu.

DENİZ KİRLİLİĞİNİN KAYNAĞI İNSAN

Geleceğin denizcileri olacak liselilere deniz temizliğini aşılamak amacıyla düzenlenen konferansta konuşan DenizTemiz Derneği (TURMEPA) İzmir Şubesi Proje Koordinatörü Saygın Yörük, dünyanın 4'te 3'lük bölümünü kaplayan denizlerin kirlenmesinin insanlık açısından büyük tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Denizlerin en büyük kirlilik nedeninin insanlar olduğunu anlatan Yörük, “Tarımsal kirlilik, küresel ısınma, kıyılardaki çarpık kentleşme hatta deniz taşıtlarından kaynaklanan kirlilik deniz yaşamını büyük ölçüde tehdit ediyor. Denizcilerin bilinçsizliği ve bilinçsiz avlanma nedeniyle son 50 yılda denizlerimizde bulunan balık türlerinden 26'sının nesli tükendi. Denizlerin kirlenmesi insanlığın geleceği açısından büyük tehlike oluşturuyor" diye konuştu. Deniz kirliliği konusunda rakamsal örnekler veren Yörük, organize sanayi bölgelerinden her yıl 40 milyon metreküp atık sanayi suyunun denizlere akıtıldığını, dünyada saatte 675 ton çöpün denizlere ulaştığını, her yıl 2 milyon çocuğun sulardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Lise öğrencilerine deniz bilinci aşılandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Lise öğrencilerine deniz bilinci aşılandı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı