Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lise öğrencilerinden "hijyenik" buluş

  Hürriyet Haber
  27.02.2011 - 10:46 | Son Güncelleme: 27.02.2011 - 10:46

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesindeki Almış-Şentürk Anadolu Teknik Lisesi ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencileri, asansörlerde kullanılmak üzere algılama yöntemiyle çalışan, temas gerektirmeyen “hijyenik buton” geliştirdi.

  Okul Müdürü Niyazi Akkuş, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen “6. Proje Tabanlı Beceri Yarışması”na katılmak için projeler hazırladıklarını belirterek, bunlardan en ilgi çekici olanının “Hijyenik Asansör Projesi” olduğunu belirtti.

  Projeyi, Elektrik Elektronik Teknolojisi danışman öğretmeni Osman Güçtekin ve Makine Teknolojisi danışman öğretmeni Savaş Apak'ın gözetiminde, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü Dalı 11/A Sınıfı öğrencilerinden Tahsin Çilkuş ve Emre Koşar'ın hazırladığını belirten Akkuş, projenin Manisa'da dereceye girmesinin ardından Ankara'da düzenlenecek yarışmaya katılacağını ifade etti.

  Projenin asansörlerdeki hijyenik ortamın sağlanmasını amaçladığını belirten Akkuş, sözlerine şöyle devam etti: “Halkın yoğun olarak kullandığı asansör butonlarında çok sayıda virüs ve bakteri bulunmaktadır. Bu virüsler ve bakterilerin insanların hastalanmalarında, bulaşıcı hastalıklara yakalanmalarında çok büyük payları var. Projemizin amacı bu tür hijyenik olmayan ortamlara insanların temasını önlemek. Bulaşıcı hastalıkların temas yoluyla yayılmalarının önüne geçmek.”
  Yapılan araştırmalara göre asansörlerdeki tuşların, tuvalet ortamından 40 kat daha fazla mikrop taşıdığının ortaya çıkarıldığını anlatan Akkuş, projenin bankamatik butonlarında, belediye otobüslerinde, ankesörlü telefonlarda, apartman zillerinde ve trafik lambalarında da kullanılabileceğini söyledi.
  Projeyi hazırlayan öğrencilerden Tahsin Çilkuş ise yaptıkları çalışma ile insanlarla hastalıklara neden olan virüs ve bakterilerin temasını kesmeyi hedeflediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

  “Projemizin en önemli parçası insan elini temas etmeden algılayabilen butonlarımız. Bu butonları yapabilmek için endüstriyel uygulamalarda kullanılan kapasitif sensörlerden faydalandık. Tasarladığımız butonlar sayesinde asansöre, butonlarına temas etmeden kumanda edebiliyoruz. Proje, temas yoluyla bulaşan hastalıkların yayılmasını engelleyecek.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı