Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Lise kemençesini üniversitede buldu

  İsmail TEMİZ/SAMSUN DHA
  11 Temmuz 2007 - 16:57Son Güncelleme : 11 Temmuz 2007 - 16:57

  Lisede okurken çaldırdığı özel yapım kemençesini, 5 yıl sonra müzik aletleri satan dükkana satılmak isterken buldu.

  Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veterinerlik Fakültesi 3'üncü sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Gözde Yücel'in lisede okurken çaldırdığı özel yapım kemençesi, 5 yıl sonra müzik aletleri satan dükkana satılmak istendi. Yücel ailesini yıllardır bilen işyeri sahibi kemençeyi tanıdı. Kemençeyi satmak isteyen S.Ö. gözaltına alınırken, Gözde Yücel yıllar sonra kemençesine kavuştu.

  Gözde Yücel, Samsun Anadolu Lisesi’nde okurken müzik dersinde sınıf arkadaşlarına çalmak için ailesinin özel yaptırdığı kemençesini, teneffüs saatinde sırasının altından çaldırdı. O dönemde polisin tüm çabalarına karşın hırsız bulanmadı.

  Aradan 5 yıl geçtikten sonra, Ahmet Akın’a ait müzik aletleri satılan işyerine gelen S.Ö., 400 YTL’ye özel yapım bir kemençeyi satmak istediğini söyledi. Yücel ailesini yakından tanıyan işyeri sahibi Akın, Gözde Yücel’i arayarak hemen gelip kemençeye bakmasını istedi.

  Genç kız kısa sürede gittiği Akın'ın dükkanında kemençesini görünce şoke oldu. Bunun üzerine S.Ö., olayın ortaya çıktığını anlayınca kemençeyi bırakıp dükkandan kaçtı. Yücel, “Kemençemi unutmuştum. Bulunduğuna ben bile zor inandım. Yıllar sonra özel yapım kemençeme kavuşmanın sevinci içindeyim. Onu 5 yıl aradan sonra elime aldığımda çok heyecanlandım” dedi.

  Akın ve Yücel'in bildirmesi üzerine harekete geçen polis, kemençeyi satmaya kalkışan S.Ö.'yü gözaltına aldı. S.Ö.'nün o dönemde Gözde Yücel'le aynı okulda okuduğu da saptandı. Kemençeyi 2 yıl önce yabancılar pazarından aldığını söyleyen S.Ö., yasal işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı