Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lisansüstü başvuruları bugün

  Hürriyet Haber
  08.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (LES) başvuruları bugün başlıyor. 1999 Mayıs Dönemi Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı başvuruları 8-19 Mart günleri arasında gerçekleştirilecek. Yurtiçinde veya yurtdışında lisansüstü eğitim görmek isteyen adayların LES'e girmesi zorunlu bulunuyor. LES'e, lisans diploması bulunanlar ile sınavın yapıldığı tarihten itibaren bir yıl içinde lisans programlarından mezun olabilecek durumda bulunan adaylar başvuru yapabilecek.

  Adaylar, bir milyon lira ödeyerek 1999-LES Mayıs Dönemi Kılavuzu ile başvuru belgesi ile sınav ücreti banka belgesini üniversite rektörlüklerinden alabilecek. Adaylar, başvuru belgesi ile 10 milyon liralık sınav ücretini yatırdıklarına ilişkin belgeyi en geç 19 Mart günü mesai saati bitimine kadar üniversitelere teslim edecek.

  LES, 23 Mayıs günü ÖSYM tarafından rektörlüklerin bulunduğu Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İçel, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak ve Lefkoşa'da yapılacak. LES'te sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacak. Sınav sonucunda her aday için sayısal, sözel ve eşit ağırlıklı üç ayrı LES puanı hesaplanacak. LES sonuçları iki yıl süreyle geçerli olacak ve üniversiteler, LES sonuçlarını hangi oranda dikkate alacaklarını kendileri belirleyecek.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı