’Lira değerli’ diye kıvranıp yine de ’Serdengeçti’ dediler

Hürriyet Haber
10 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 20:47

İş dünyası, görev süresi 13 Mart’ta sona erecek olan Merkez Bankası Süreyya Serdengeçti ile yola devam edilmesini istedi. Referans Gazetesi’nin yaptığı anket, her fırsatta ’Lira değerli’ diye Başkan Serdengeçti’yi en fazla eleştiren ihracatçıların bile Serdengeçti’nin görev süresinin uzatılmasını istediğini ortaya çıkardı.

REFERANS Gazetesi’nin Türkiye genelinde çeşitli sektörlerden işadamı, bürokrat, sendikacı, meslek odası başkanı, akademisyen, bankacı ve ihracatçılardan oluşan 562 kişi ile yaptığı "Merkez Bankası Başkanı Nabız Araştırması"ndan ilginç sonuçlar çıktı. Araştırmaya katılanlar görev süresi 13 Mart’ta dolacak olan Süreyya Serdengeçti’nin Merkez Bankası başkanlığında kalması konusunda görüş birliğine varırken, görev süresinin uzatılacağına ise inanmadıklarını belirtti.

GÖREV SÜRESİ UZAMALI:

Para politikası ve düşük döviz kuru nedeniyle her fırsatta ağır eleştiriler yapan ihracatçılar bile Merkez Bankası (MB) Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin görev süresinin uzatılmasını istedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı’nın "Serdengeçti kalmalı, çünkü para politikasında en iyi revizyonu o yapar" yorumu dikkat çekti. Finans kesiminin yüzde 82.6’sı Serdengeçti’nin görev süresinin uzatılmasını istediğini belirtirken, ihracatçıların yüzde 69.2’si Serdengeçti’nin görev süresinin uzatılması yönünde görüş belirtti. Sanayicilerin yüzde 72.3’ü Serdengeçti’nin görev süresinin uzaması yönünde kanaat belirtirken, kur politikasından en çok şikayetin geldiği tekstil ve konfeksiyon sektöründe bu oran yüzde 57.1’i oldu. İthalatçıların da yüzde 73.8’si Serdengeçti’nin görev süresinin uzamasını istedi.

AMA YENİDEN ATANMAZ:

Bu sonuçlara göre iş dünyasının yüzde 77.5’i Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti’nin görev süresinin uzaması konusunda birleşirken, yüzde 47.7’si hükümetin Serdengeçti’yi yeniden atamayacağı görüşünü savundu. Yeniden atama beklentisi finansçılar arasında daha düşük olurken, sanayici ve ihracatçılar arasında ise daha yüksek çıktı. Finans kesiminin yüzde 73.9’u hükümetin yeniden atamayacağı yönünde görüş bildirirken, ihracatçıların yüzde 53.8’i de hükümetin Serdengeçti’yi yeniden atayacağı görüşünde. Sanayicilerin ise yüzde 53.9’u ise hükümetin Serdengeçti’yi yeniden atayacağı düşünüyor. Tekstil ve konfeksiyon sektörünün yüzde 42.9’u hükümetin yeniden atamayacağını düşünürken, ithalatçılarda bu oran yüzde 50 oldu.

NOT ORTALAMASI 7.7:

Bu arada araştırmaya katılanlar Başkan Serdengeçti’ye geçer not verdi. Katılımcılar Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti’nin politikalarını genel, enflasyon, kur ve özerklik olmak üzere 4 kategoride değerlendirdi. Ortalama 7.7 not alan Serdengeçti karnesinde en yüksek notu 8.3 ile enflasyondan, en düşük notu ise 6.4 ile kurdan aldı. Serdengeçti’nin performans karnesine finansçılar yüksek not, düşük kur, yüksek faiz nedeniyle sık sık eleştiride bulunan tekstilcilerden ise düşük notlar geldi. Araştırmada, ithalatçılar ile ihracatçıların verdiği notlar ise birbiriyle benzerlik taşıdı. Serdengeçti’ye ortalama 5.7 ile en düşük notu tekstilciler verirken en yüksek not ise ortalama yüzde 8.5’le finans kesiminden geldi.

SERDENGEÇTİ İÇİN KİMİN YORUMU NE

Soğukkanlılığını beğeniyorum

TİM Başkanı Oğuz Satıcı:
"Kim gelirse gelsin, mutlaka para politikasında revizyon yapmak zorunda. Bunu da en iyi yapacak olan isim Serdengeçti’dir. Enflasyonla mücadelesini sıfır buluyorum. Beğendiğim yönü ise gelişmelere karşı soğukkanlı bir yapısı var. O da bizim söylediklerimizin gerçekliğini biliyor, ama soğukkanlı davranıyor. Doğrularını gözden geçirsin, bütün ekonominin aynı gemi içinde olduğunu unutmasın."

10 üzerinden 10 veririm

BOYNER Holding Murahhas Azası Cem Boyner:
"Görev dönemindeki performansına 10 üzerinden 10 veririm. Yaptığı işler ile Türkiye’nin ekonomisine ivme kazandırmış çok önemli bir bürokrat olduğunu düşünüyorum. Ekonomi yönetimindeki istikrarın bozulmaması için görev süresi kesinlikle uzatılmalıdır. Hükümetin de Başkan Serdengeçti’yi tekrar atayacağını düşünüyorum."

Dalgalı kurda aşırı tedbirli

ANADOLU Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan:
"Enflasyonla mücadelede başarılı olunmuşsa, Serdengeçti’nin payını gözardı etmemek gerekiyor. Özellikle dalgalı kur rejimi uygulaması konusunda aşırı tedbirli. Görev süresi bir dönem daha uzatılmalı ama hükümetin aynı fikirde olduğunu sanmıyorum. Yerine atanacak kişi de dünyada ve Türkiye’de saygınlığı olan ve güven duyulacak biri olmalı."

Yenilere de yer açılmalı

SÖNMEZ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez:
"Döviz kuru uygulamaları tekstilciyi çok zor durumda bıraktı. Merkez Bankası özerklik konusunda çok başarılı oldu ama bu reel sektör için yeterli değildi. Merkez Bankası Başkanı’nın Değişmesi gerekiyor. Yeni gelenlere de yer açılmalı."

Kaliteli teknotratlığı gösterdi

İSTANBUL Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkel Minibaş:
"AKP Hükümeti’nin Merkez Bankası’nı denetleme isteği karşısında iyi, kaliteli teknokratlığı Türkiye’ye gösterdi. Bu da mali reformların gerçekleştirilme sürecini hızlandırdı. Yoksa enflasyonla mücadele ve dalgalı kur rejimi ne Serdengeçti ne de hükümetin yarattığı bir süreç."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı