Dünya Haberleri

DÜNYA

  Linç edilen askernlerin ailelerinden tazminat talebi

  Hürriyet Haber
  18 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Aralık 2000 - 00:01  Ramallah'ta linç edilen 2 İsrail askerinin ailesi, Filistin Özerk Yönetimi ve Filistin lideri Yaser Arafat'ı mahkemeye veriyor.

  Linç edilenlerden Vadim Norzich'in kardeşi Michael, "Arafat ve Filistin yönetimi, cinayetten suçludur. Onlar, bu olayın olmaması ve önlenebilmesi için gereken yetkiye sahipti" dedi.

  Linçten bu yana Filistin yönetiminden herhangi bir tepki almadıklarını anlatan Michael, "Olaydan ne kadar üzgün olduklarını dünyaya ve ailelere göstermek için çaba harcamadılar" diye konuştu.

  Norzich ailesi, İsrail'in aylık olarak toplanan ve Filistin yönetimine transfer edilen fonlardan 64 milyon şekellik (yaklaşık 11 trilyon TL) miktarına ihtiyati tedbir çıkarılmasını istiyor.

  İsrailli ailenin davayı kazanması halinde, 1993 geçici barış anlaşması gereğince gümrüklerden ve vergilerden elde edilen fonlar, Norzich'lere ödenebilecek.

  Vadim Norzich ve Yosef Avrahami, 12 Ekim'de Filistin polis merkezinde kalabalık tarafından camdan sarkıtılmış, linç edilmişlerdi. İsrail, bu lince Ramallah'ı bombalayarak yanıt vermişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı