Dünya Haberleri

  Linç davasında verilen idam kararlarına iptal

  AA
  02.07.2015 - 17:53 | Son Güncelleme:

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de Temyiz Mahkemesi, Kur'an-ı Kerim yaktığı iddia edilen kadını linç ettikleri gerekçesiyle 4 kişiye verilen idam cezasını iptal etti.

  Kabil Temyiz Mahkemesi Hakimi Abdul Naser yaptığı açıklamada, Ferhunde isimli 27 yaşındaki kadının linç edilmesi üzerine, Kabil 1. Mahkemesi tarafından idam cezasına çarpılan 4 kişinin idam hükmünü iptal ettiklerini, bu kişilerden üçünü 20, birini de 10 yıl hapis cezasına mahkum ettiklerini söyledi.

  Söz konusu kişilerden birinin yaşı 18'in üzerinde olmadığı için 10 yıllık hapis cezasına mahkum edildiğini vurgulayan Naser, "Afganistan'ın ceza kanunu bir insanı kasten öldürene idam ya da uzun süreli hapis cezası verilmesine hükmediyor, biz de bu kişilere uzun süreli hapis cezasına mahkum ettik" dedi.

  Linç davasında verilen idam kararlarına iptal

  Naser, Ferhunde'nin öldürmesiyle ilgili gizli yapıldığı iddia edilen ikinci duruşmanın açık şekilde gerçekleştirildiğini savundu.

  Ferhunde'nin Kur'an-ı Kerim'i yaktığı iddiasını ortaya koyan ve kalabalığı onun öldürmesi için teşvik eden, muska yazdığı belirtilen kişinin de mahkeme tarafından serbest bırakıldığı bildirildi.

  Kadının ailesi ve dosyayı takip eden Afgan insan hakları aktivistleri, ikinci duruşmanın gizlice düzenlendiğini belirterek, duruşmayla ilgili defalarca bilgi almaya çalıştıklarını ancak bilgi verilmediğini ve bu nedenle katılamadıklarını öne sürdü.

  BİRİNCİ MAHKEMENİN KARARI
  Kabil 1. Mahkemesi, Ferhunde'nin öldürülmesiyle ilgili yakalanan 30'u sivil, 19'u polis 49 kişiden 4'ünü idama mahkum etmiş, sanıklardan 8'ini 16'şar yıl hapis cezasına çarptırmış, 18 kişiyi ise delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakmıştı.

  Mahkeme, görev ihmali nedeniyle gözaltına alınan 19 polisten de 11'ini bir yıl hapse mahkum etmiş, sekizini de serbest bırakmıştı.

  Ferhunde, Mart ayında Kabil'deki bir caminin önünde Kur'an-ı Kerim yaktığı iddiasıyla linç edilmişti. Daha sonra olay yerinde Kur'an değil, Farsça yazılmış ve muska olduğu sanılan, bir kısmı yanmış kağıt parçaları bulunmuştu.

  Devlet Başkanı Eşref Gani, Ferhunde'nin ölümünü araştırmak için komisyon görevlendirmişti. Komisyon, 30 günlük araştırması sonucunda Ferhunde'nin suçsuz olduğunu açıklamıştı.

  Etiketler: idam kararı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı