MERSİN HABERLERİ

Limonun fiyatı üreticiyi sevindirdi

AA / Derviş Çömez
26.02.2016 - 15:29Son Güncelleme :

- Türkiye'nin limon ihtiyacının yüzde 65'ini karşılayan Erdemli ilçesinde, limonun dalındaki kilogram fiyatının 2 lira 30 kuruşa kadar çıkması üreticiyi memnun etti

AA / Derviş Çömez

MERSİN (AA) - Türkiye'nin limon ihtiyacının yüzde 65’inin karşılandığı Erdemli ilçesinde, limonun dalındaki kilogram fiyatının 2 lira 30 kuruşa kadar çıkması üreticiyi sevindirdi.

Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkanı Ahmet Dursen Şahin, ilçede limon hasadı yapan bahçeleri gezerek üreticilerle görüştü.

Limon yetiştiriciliği yapan Doğan Çiftçi’nin bahçesindeki hasada katılan Şahin, burada gazetecilere, limonun dalındaki kilogram fiyatının 2 lira 30 kuruşa kadar çıktığını söyledi. Limon fiyatlarının üreticileri memnun ettiğini anlatan Şahin, ''Türkiye'nin limon deposu olarak bilinen Erdemli’de bu yıl yaklaşık 300 bin ton limon hasadının yapılması bekleniyor. Geçmiş yıllarda limon fiyatları hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Limon fiyatının bu yıl 2 lira 30 kuruşa kadar çıkması, limonda fiyat rekorunun kırılmasına neden oldu" dedi.

Rusya'nın Türkiye’den gelen ürünlere ambargo koymasının limona yansımadığını kaydeden Şahin, ''Biz şu anda Rusya başta olmak üzere Ukrayna ve diğer Balkan ülkeleriyle Irak'a limon ihracatı yapıyoruz. Yıllardır limon üreticisi hep zarar ediyordu. İlaç ve gübre parasını dahi çıkaramıyordu. Ama şimdi dalında çok güzel fiyatlarda satış yapabiliyorlar. Bizim dileğimiz bu durumun sürekli devam etmesidir'' diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Limonun fiyatı üreticiyi sevindirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 15 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Limonun fiyatı üreticiyi sevindirdi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı