Ege Haberleri

EGE

  Limanda halk sağlığı tatbikatı

  Eray ARPAŞİN / İZMİR, (DHA)
  07.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Limanı Sağlık Demetleme Merkezi Baştapiliği'nin hazırladığı senaryo kapsamında, “Halk Sağlığı Acil durum Tatbikatı” yapıldı.

  İzmir Alsancak Limanı'nda, halk sağlığı acil durumlarına hazırlık, paydaşlar arasında iletişim, işbirliği ve koordinasyonu sağlamak için düzenlenen tatbikat başarıyla gerçekleşti. İzmir Limanı Sağlık Denetleme Merkezi Baştabipliği tarafından düzenlenen tatbikata İzmir Limanı Mülki İdare Amirliği, İzmir Liman Başkanlığı, İzmir Limanı Deniz Şube Müdürlüğü, İzmir Liman İşletme Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bot Komutanlığı, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, İzmir Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği, gemi acenteleri, tatbikata katıldı. Senaryo gereği Kızıldeniz'den gelen bir yolcu gemisinde, ateş, öksürük, nefes darlığı ve baş ağrısı şikayetleri olan ve tecritte alınan altı hasta yolcu bulunduğu bilgisi kaptan tarafından Sağlık Denetleme Merkezi'ne bildirildi. Arap Yarımadası, Dünya Sağlık Örgütü'nce tespit edilen bulaşık bir bölge olması sebebiyle, vakalar uluslararası yayalım gösterebilecek bir halk sağlığı acil durumu olarak değerlendirildi. İlgili birimlerim katılımıyla tatbikat, hastalık şüphesi taşıyan yolcuların bulaşıcı hastalıklar için gerekli özel donanımlı 112 Ambulansı ile Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne götürülmesiyle son buldu.

  Limanda halk sağlığı tatbikatı

  Tatbikat sonrası bir açıklama yapan İzmir Vali Yardımcısı Cengizhan Aksoy, “Başarılı bir tatbikat yaptık. Tatbikatın amacı acil durum planını, uluslararası giriş noktalarında halk sağlığı acil durum ulusal eylem planını test etmek, yerel planın ulusal plana uyarlılığını görmek, ekiplerin acil duruma yanıt vermesinin yeterliliğini görmekti. Bunları görüp, hazırlık durumumuzdan emin olmak için yaptığımız tatbikattan başarılı bir şekilde çıktık” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı