BİTLİS HABERLERİ

Liman-iş Sendikası Üyeleri Grevi 4. Saatinde Sonlandırdı

IHA
03 Eylül 2015 - 13:45Son Güncelleme : 03 Eylül 2015 - 13:46

LİMAN İŞ SENDİKASI'NIN 26. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEMESİ İÇİN GECE SAATLERİNDE ANLAŞMAYA VARMASIYLA BU GECE 00:00'DA GREVE GİDEN BİTLİS'İN TATVAN İLÇESİNDE Kİ VANGÖLÜ FERİBOT MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANLARI GREVİ 4. SAATİNDE SONLANDIRDI.

IHA

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile Liman-İş Sendikası 26. dönemde Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine bugün için grev kararı alan Liman-İş Sendikası, gece saatlerinde anlaşmaya varılması üzerine başlattığı grevi sonlandırdı.
Liman-İş sendikası tarafından alınan karar doğrultusunda yük taşımacılığı yapılan Haydarpaşa ve İzmir limanları ile yolcu taşımacılığı yapan Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Vangölü Feribot Müdürlüğü istasyonlarında 3 Eylül Perşembe günü gece 24.00’ten itibaren greve gidilmişti. Ancak TCDD Genel Müdürlüğü ve bağlı olduğu işveren sendikası TÜHİS yetkilileri ile yeniden yapılan görüşmeler neticesinde sabaha karşı saat 04.00’te anlaşmaya varılarak 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin imzalanması kararı alındı. Alınan karar doğrultusunda gece saat 24.00’te başlayan ve 4 saat devam eden grev sonlandırılmış oldu.
Gece saatlerinde yapılan görüşmeden olumlu sonuç çıkmasının ardından konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Liman-İş Sendikası, mücadelelerinin zaferle sonuçlandığını ve grevin sona erdiğini duyurdu. Liman-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “TCDD Haydarpaşa ve İzmir limanları ile Vangölü Feribot Müdürlüğü’nde çalışan üyelerimizi kapsayan 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerimizin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından 3 Eylül 2015 günü saat 24.00’te Haydarpaşa ve İzmir limanları ile Vangölü Feribot Müdürlüğü’nde greve çıkan sendikamız, aynı zamanda TCDD Genel Müdürlüğü ve bağlı olduğu işveren sendikası TÜHİS yetkilileri ile görüşmelere devam etmiş ve görüşmeler neticesinde saat 04.00 civarında taleplerimizin neredeyse tamamının karşılanması sonucu 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ni imzalamış ve grevi sona erdirme kararı almıştır. Bu Toplu İş Sözleşmesi’nde, Kamu Çerçeve Protokolü’nde verilen zamlara ek olarak limanlarda çalışan mekanik vasıta operatörlerinin ücretlerine yüzde 10, Vangölü Feribot İşletmesi’nde çalışan üyelerimizin ücretlerine ortalama yüzde 12 zam alınmıştır. Liman işçisinin en büyük sorunlarından ve iş yerindeki işçiler arasındaki ayrımcılığın ücret anlamında en somut örneği olan 1993 öncesi ve 1993 sonrası işe girenler arasındaki ücret farklılığını gidermek adına protokol yapılacaktır. İş yerinde meydana gelen kazalardaki maddi hasar bedellerinin işçilere rücu edilmesi ile ilgili ‘Zararların Tazmini’ başlıklı TİS maddesinde Liman-İş talebi doğrultusunda düzenleme yapılmasına karar verilmiştir. Sosyal izinler 3 gün arttırılmıştır. Aşçıbaşı tazminatı Toplu İş Sözleşmesi’ne eklenmiştir. Bu kısa zamanda çok büyük bir dayanışma ve kazanımla sonuçlanan mücadelemize destek veren herkese teşekkür ederiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Liman-iş Sendikası Üyeleri Grevi 4. Saatinde Sonlandırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 13 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Liman-iş Sendikası Üyeleri Grevi 4. Saatinde Sonlandırdı haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:32
  • Guneş
   05:20
  • Öğle
   12:27
  • İkindi
   16:13
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı