Ege Haberleri

EGE

  Liman hareketi

  Hürriyet Haber
  04.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege'deki limanların özelleştirilmesi için bu ay açılacak ihalelere katılacak İzmirli işadamları başvurularını yaptı, yeni güçbirliği oluşumları başlattı.

  İZMİR Limanı'na alternatif arayışında olan işadamları, Özelleştirme İdaresi'nin ihale haberiyle atağa kalktı. Çeşme, Kuşadası ve Güllük limanları için kolları sıvayan işadamları üç ayrı girişim grubu olarak iki başvuru yaptı.

  ASAD'dan da teklif

  KEMAL Çolakoğlu başkanlığındaki 125 ortaklı Ege Sanayicileri Holding'e bağlı ESAŞ, Çeşme Güçbirliği ve belediyeyi de yanına alıp Çeşme limanı için teklif verdi. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ndeki sanayicilerin kurduğu ASAD Enerji de, Çeşme ve Kuşadası limanlarına talip oldu.

  Yeni girişim grubu

  ESAŞ Başkanı Kemal Çolakoğlu, bölge dış ticareti için çok önemli olan Çeşme limanının işletmeye hazır olduklarını belirtti. ASAD Enerji adına teklif götüren Cem Bakioğlu ise Kuşadası için bölgedeki esnaf temsilcileri ve Söke'deki girişimcilerle görüştüklerini söyledi.

  Amaç kaptırmamak

  ASAD Enerji'nin öncülüğünü yapan Cem Bakioğlu, liman işletmesi üstlenilirse kurulacak şirkette, elektrik özelleştirmesine talip olan GEDAŞ'ın uzun süredir bekleyen ortaklarına öncelik vereceklerini söyledi. Bakioğlu, ‘‘Çeşme için teklif veren Çeşme Güçbirliği ve ESAŞ ile görüştük. İki ayrı teklifte bulunulmasının sakınca yaratmayacağını düşünüyoruz. İşi üstlenen taraf, diğer şirket ortaklarıyla birlikte hareket edebilir. Önemli olan Ege limanlarını İstanbul veya bir başka kente kaptırmamak’’ dedi.

  Ulusoy’la görüşme

  ÇEŞME Güçbirliği Başkanı Kemal Kürekçi kendilerinin yüzde 40, belediyenin yüzde 10, ESAŞ'ın yüzde 50 ortaklığıyla kurulacak şirket adına teklif verdiklerini, bölgedeki benzer girişimleri endişeyle karşıladıklarını anlattı. ESAŞ Başkanı Kemal Çolakoğlu ise, ‘‘Egeli sanayiciye büyük katkısı olacağını düşündüğümüz Çeşme Limanı'nı yoğun kullanan Ulusoy firması ile görüştük. Kendileri, ihale aşamasının geçilmesinin ardından bir ortaklık kurulabileceğini belirttiler’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı