« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ligler ertelenmeyecek

V.Manisaspor ile G.Saray arasında 34 derece sıcaklıkta oynanan maçta kalp spazmı geçiren Meduna’nın büyük ihtimalle futbol hayatının sona erdiği bildirildi. Federasyon Başkanvekili Kemal Kapulluoğlu, bu gelişme sonrası liglerin ertelenmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Övünç ÖZDEM / İSTANBUL, (DHA)
SON GÜNCELLEME
Canlı yayınlanan maçta yaşanan korku dolu anların ardından futbolcular Ağustos ayının çok erken olduğunu ve kendilerinin hiç düşünülmediğini savunurken, maçtan sonra bir açıklama yapan Galatasaray Teknik Direktörü Erik Gerets’in yanı sıra ligdeki antrenörlerin tamamına yakını liglere ara verilebileceğini dile getirdi.

Kulüpler Birliği de bu konuda bir çalışma yaparken, Futbol Federasyonu Sağlık Kurulu Ankara’da İkinci Başkan Kemal Kapulluoğlu yönetiminde toplandı.

Elazığsporlu futbolcu Gökmen Yıldıran’ın kısa süre önce antrenmanda fenalaşarak hayatını kaybetmesini hatırlayan futbolseverler, bir anda Meduna’yı da nefes almakta zorluk çektiğini görünce endişelendi. Ancak doktorun yaptığı açıklama Çek oyuncunun rahatsızlığının doğuştan olduğunu ortaya çıkardı.

Karşılaşmanın 81. dakikasında meydana gelen olayın ardından Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Çek futbolcuya gece yarısı uygulanan anjiyoda ilginç bir durum saptandığını kaydeden Vestel Manisaspor Sağlık Grup Başkanı Dr. Mustafa Gürcan, "Meduna’nın kalbine giden damarlardan biri, göğüs kasının içinden geçiyor. Olayın temelinde anjiyolarda bile görülme ihtimali yüzde 4 olan bu durum yatıyor. Kasılan göğüs kasının bu damardan kan akışını engellemesi, aşırı yorgunluk ve sıvı kaybı, kalp spazmına yol açmış. Bu durumun ortaya çıkmasından sonra bir doktorun sağlam raporu vermesi ve Meduna’nın futbol hayatını sürdürmesi çok zor" diye konuştu.

Çek futbolcunun epilepsi (sara) krizi geçirdiği iddilarına da değinen Dr. Mustafa Gürcan, "Meduna’da yere düştükten sonra görülen kasılmalar ve titremelerin, kalp spazmı sırasında beyine oksijen gitmemesinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Futbolcunun epilepsi hastası olduğu ve bunu sakladığı doğru değil. Ancak her türlü ihtimali gözönüne alarak gerekli nörolıjik muayenelerini de yapacağız." diye konuştu.

Meduna’nın Manisa’daki sağlık kuruluşlarının gerekli müdahalelere hazır olması sayesinde ölümden döndüğünü kaydeden Dr. Gürcan, Vestel Manisaspor’un da UEFA Sağlık Kriterleri belgesine sahip olduğunu hatırlatarak, "Biz söz konusu belgeyi 2. Lig (B) Kategorisi’nde mücadele ettiğimiz dönemde aldık. Türkiye’de pek çok kulüpte bulunmayan sağlık ekipmanlarına sahibiz. Futbolcularımızın sezon başı kontrollerini son derece titiz bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Meduna’nın rahatsızlığı aşırı sıcak ve sıvı kaybının tetiklediği bir olay" dedi.

Meduna’nın bu istisna durumu futbolcuların fikrini değiştirmiyor. Galatasaray oyuncuların maçtan sonra yaptığı açıklamalar hep liglerin erken başlamasının sakıncalı olduğu yönünde. Sadece Galatasaraylı futbolcuların değil, Eric Gerets’in , Vestel Manisasspor Başkanı Haluk Çubukçu’nun, Teknik direktör Ersun Yanal’ın, ve geride bırakacağımız hafta içinde Konyaspor Teknik Direktörü Nurullah Sağlam olsun, Kayserispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam olsun liglerin geç başlaması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Ancak futbol Federasyonu yetkilileri bu konuda pek taviz vereceğe benzemiyor. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Kemal Kapulluoğlu ile telefonda yapılan konuşmaların ışığında, Kapulluoğlu "Yapacak bir şey yok. Tüm kulüpler sağlık tedbirlerini arttırmalı ve donanımı ona göre yapmalı" diyor.

Avrupa liglerinden örnekler veren ve Almanya ile Fransa’da 2. haftaların oynandığını, İngiltere Ligine bu hafta başlandığını ve İspanya Liginin haftaya başlayacağını hatırlatan Kapulluoğlu, "Herşeyden önce şunu düşünün. İntertoto maçları var. UEFA Haziran sonu ve Temmuz aylarına koymuş. Mecburen takımlar idmanlarına başlıyor. Hem de bunlar yükleme idmanı. Şampiyonlar Ligi ön eleme maçları var. Takımlar bunlara hazırlanmak için antrenman yapmak zorunda kamp yapmak zorunda. Farzedin ki biz ligleri Eylül’de başlattık. Takımlar Avrupa Kupası maçlarına hazır olmak için yine çalışacak. Yine sıcaklarda efor sarfedecek. Ağustos sıcaklarında yükleme antrenmanlarına başlayacaklar. Günde 3 idman birden yapıyorlar. Elazığsporlu Gökmen’in ırsi bir durumu varmış. Meduna’nın ise çocukluktan gelen bir rahatsızlığı. Meduna’nın kalbine giden damarlardan biri, göğüs kasının içinden geçiyor. bu spazmın maça denk gelmesi tüm ligler için bir talihsizlik. Sıcaklar bahane edilmemeli. Tabii ki zor bir durum ama bugün Adana’daki vatandaş sıcakta pamuk topluyor. Zonguldak’taki maden işçisi ağır çalışıyor" şeklinde konuştu.
Bu konuyu masaya yatırmak için Ankara’da TFF’nin sağlık kurulu Kapulluoğlu başkanlığında toplanırken, Meduna’nın yaşadıkları ve liglerin genel durumu hakkında hafta başında açıklama yapılması bekleniyor. Başkan Haluk Ulusoy’un yurt dışında olduğu öğrenilirken, diğer yöneticiler de ferdi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.
UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ise "Bir suçlu aranıyorsa o da futbolun patronları olan ve tüm dünyayı yönlendiren UEFA ve FIFA’dır. Takvimleri onlar belirliyor. Tüm programı onlar yapıp, sıkışık sürede ulusal ve uluslararası maçların programını onlar hazırlıyor. Her ülkenin Federasyonu da uygulamak zorunda kalıyor" şeklinde konuştu.

KAPULLUOĞLU: LİGLERİN ERTELENMESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ

Kemal Kapulluoğlu karşılaşma sırasında yaşanan bu olayın Süper Lig'in 4 Ağustos’ta başlaması ile bağdaştırmanın yersiz olduğunu ifade etti.

Son yıllarda Süper Lig’in aşağı yukarı bu tarihlerde başladığını belirten Kapulluoğlu "Liglerin ertelenmesi söz konusu olamaz. Meduna’nın doğuştan gelen rahsızlığının dün akşam ki karşılaşmada ortaya çıkması çok büyük talihsizlik. Biz federasyon olarak bu konu ile ilgili detaylı bir bilgilindirme raporu oluşturup, kulüplerin sağlık kurullarına ileteceğiz" dedi.

Kapulluoğlu sözlerin şöyle devam etti:  "Meduna’nın sorunun doğuştan olduğu ancak uygulanan anjusunun ardından ortaya çıktı. Meduna 1 hafta önce Trabzon’da daha zor hava şartlarında maç oynadı. O gün de böyle bir sorun yaşanabilirdi. 4 Ağustos’ta Süper Lig’in başlaması sonucu bu olayda bizim hatamızın aranmasını yersiz buluyorum. Biz federasyon olarak son 2 yıldır EKO ve EKG testlerinin yapılmasını zorunlu hela getirdik. Bu testlerde futbolcunun böyle bir sorunu gözükmemiş. Herkes ligler erken başladığı için bu tip olayların yaşandığını söylüyor. Elazığspor oyuncusu antrenman sırasında hayatını kaybetti. Olaya bu acıdan bakacak olursak Süper lig takımları sezon öncesi antrenmanlarını temmuz ayının başında yapmaya başlıyorlar. O zaman yaşanacak bir sorunda durum ne olacaktı. Bunun yanı sıra İnter Toto, UEFA Kupası, hatta Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarının tarihleri ortada. Mevsim şartları göz önüne alınarak o karşılaşmalarda mı ertelenseydi. Ligler bu tarihte başlaşmasaydı hava şartlarının çok daha kötü ve olumsuz olduğu kış aylarında oynanacak maçlarda daha farklı sorunlar ortaya çıkacaktı. Geçen seneyi hatırlarsak bir çok takım yollarda kalmış ve maçların ertelenmesi gündeme gelmişti. Bu da olayın göz ardı edilen bir tarafı. Biz ligleri ertelesek veya geç başlatsak bu takımlar antranmen yapmayacakmıydı. Bugün futbol federasyoru sağlık kurulu ile toplantı halindeyiz. Alınacak tedbirleri belirlemeye çalışıyoruz. Bu konu ile ilgili federasyonumuzun toplantı yapması gibi bir durum yok. Sağlık kurulu ile alacağımız kararları kulüplere bildireceğiz. Ama tekrar söylemek istiyorum, liglerin ertelenmesi söz konusu olamaz. 2 ay önce Dünya kupasını seyrettik. Bu organisazyonun düzenleniş tarihleri ortada. Futbol kamuoyu bu konuyu da kolaya kaçarak yaşananları bize mal etye çalışıyor. Ama olaya biraz dikkatli bakıldığında yaşanan bir talihsizlikte federasyonun suçlu gibi gösterilmesi çok anlamsız. Son olarak şunu söylemek istiyorum. Meduna’nın yaşadığı bu olay sonrası Türkiye Futbol Federasyonu çok kapsamlı bir bilgilendirme raporu ortaya çıkararak, kulüplerin sağlık kurullarına iletecek. Konu ile ilgili bir yönetim kurulu toplantısı yapmayı düşünmüyoruz. Alıncak tedbirleri yarın yazılı bir şekilde basın mensuplarına da duyuracağız. "

Bunları da Beğenebilirsiniz