Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ligin tadı tuzu kaçtı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Galatasaray rakipsiz, futbolsever mutsuz

Önce üç büyükler ve Anadolu takımları vardı, bugün Galatasaray ve diğerlerinden bahsediliyor. Rekabet azalıyor, lig monotonlaşıyor. Bu da Türk futbolunun geleceği ve kalitesi konusunda endişe yaratıyor. Rekabetin canlanması için görüşler çeşitli. Feyyaz Uçar, radikal bir değişiklikten; her bölgenin dişli takımlarının biraya geleceği playoff sisteminden yana. Onur Belge, takımların futbolcu yetiştiremediğinin ve var olan insani ve maddi kaynakları iyi kullanmadığının altını çiziyor. Korkut Göze, diğer büyüklerin yönetim, teknik adam ve kadro seçiminde ilkeli davranması, Anadolu takımlarının da G.Saray'ı durdurmak için değil yenmek için sahaya çıkması gerektiğini söylüyor.

Playoff sistemine geçilsin

Şu andaki lig, büyükleri büyük yapan bir sistem. Bence bunun yerine playoff sistemine geçilmeli. Adam Malatya'da doğmuş, büyümüş orda oturuyor, çalışıyor. Fenerbahçe'yi, Beşiktaş'ı, Galatasaray'ı tutuyor. Sen önce kendi memleketinin takımını tut. Bunun için İç Anadolu bölgesinin bir Galatasaray'ı olmalı. Güneydoğu Anadolu'nun Beşiktaş ayarında bir takımı olmalı. Her bölgenin güçlü takımları bir araya gelerek oynamalı. O zaman ortaya rekabet ve kalite çıkar. Her bölge kendi büyük takımını yaratmak zorunda ama bu sistemle bu mümkün değil. Her bölgeden iki takımı aldık diyelim. O zaman, üç büyüklerden biri playoffa giremeyecek. Doğal, girmesin! Böylece Anadolu takımlarının hedefleri büyür. Her takım çok zorlu rakiplerle karşılaşacağı için takımlar arasında seviye farkı daha çabuk giderilebilir.

Yok mu bir babayiğit!

Türkiye Birinci Ligi milyonların hafta sonu keyfi olmaktan çıkıyor. Galatasaray, bu işin tadını kaçırdı. Ezeli rekabeti silip attı. Eski derbilerin geleneksel kurallarını çiğneyip ezdi. ‘‘Derbilerin favorisi yoktur’’ hükmünü yırtıp, maziye gömdü. Ve milyonların iple çektiği hafta sonu heyecanı, artık Galatasaray'ın tekelinde monoton, çekilmez bir sıkıntı yumağına dönüştü. Fatih Terim'in sözleri bu egemenliğin daha uzunca bir süre uzayıp gideceğini mi anlatıyor: ‘‘Galatasaray'ı sadece ben yenerim.’’ Herhalde bir gün bir babayiğit çıkıp, Türkiye liginin bu monoton kaderine son verecek. Kim olabilir? Eğer, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor G.Saray'a meydan okuma dönemini tekrar başlatırlarsa, yönetim, teknik adam ve kadro seçiminde ilkeli davranıp, sağlıklı ve çağdaş düşünürlerse, Galatasaray'ın karşısına dikilen bir takım :‘‘Bu takımı nasıl durdururum yerine, nasıl yenerim’’ gibi bir özgüven-cesaret sürecine girerse, Türkiye Ligi'nin 4 yıldır stop eden rekabet motoru tekrar çalışmaya başlar. Yoksa, bir zamanların büyükleri, zirve takımı yerine birer sıra takımı olmaktan öteye gidemezler.

Düşünce değişmeli

Ligin kalitesi yüksek ve iyi futbol oynanıyor. Tartıştığımız bunun daha iyiye götürülmesi. Bu noktada düşünce yapılarının değişmesi gerekiyor. 14 yaşın altında yaklaşık 10 milyon erkek çocuğumuz var. Ama lisanslı futbolcu sayısımız 3 bin 500. Yani gençlerimize futbol oynatamıyoruz. Ayrıca, eldeki gerçek yetenekli futbolcular yerine, popüler ya da arkasında sağlam bir güvencesi olanları tercih ediyoruz. Oysa bütün mesele, gençlerin uyum sorunu ve onlara inanma sorunu. İnsan kaynağını iyi kullanamadığımız gibi, var olan para da çar çur ediliyor. Vanspor için tanker başına 35 dolar yardım alınıyor. Bir hesap yaptılar, toplanan para Ajax'ın üstü kapanan Arena stadı için harcanan paradan fazla. Fenerbahçe'ye 500 bin dolarlık futbolcu satamazsınız. Çünkü herkes payını alamaz bu transferden.


Bunları da Beğenebilirsiniz