« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ligin en genç başkanı

Tüm Marmara'yı sarsan 17 Ağustos depremine kadar birinci ligi sarsan, ancak depremin dengeleri değiştirmesiyle birçok etkenin biraraya gelmesi sonucu düşüşe geçen Kocaelispor, 5 sezon aradan sonra yeniden geldiği yere döndü.

MUSTAFA BAĞDİKEN - KAMERA: ORHAN UZUN - KOCAELİ / DHA
SON GÜNCELLEME

Bank Asya Birinci Ligi'nde şampiyon olarak Süper Lig'e terfi eden Kocaelispor'un bu başarısında en büyük pay sahipleri de yönetim. Ancak bu yönetimin de bir özelliği var. Başkanı ve yöneticileri, diğer İkinci ve Süper Lig yöneticilerine göre "Çocuk" sayılabilecek kadar genç olmaları.

Henüz 32 yaşında olan ve geçtiğimiz sezon kimsenin talip olmadığı bir ortamda "Biz varız" diyerek "50 milyon YTL" lerle ifade edilen borca rağmen göreve talip olan Serhan Gürkan, bu cesaretiyle takıma güveni de arttırdı. Ligin sonunda da, "Kocaelispor bu sezon da şampiyon olamaz. Yardım edemeyiz. Kocaelispor'a verecek paramız yok" diyenler de şampiyonluk kutlamalarında kupayı havaya kaldırma yarışına girdi.

Kocaelispor Kulübü'nün, henüz 32 yaşındaki başkanı Serhan Gürkan ile, geçtiğimiz sezon yaşanan ve mutlu sonla biten şu şampiyonluğun öyküsünü konuştuk.

DOĞUŞTAN KOCAELİSPORLU AİLENİN ÇOCUĞUMUM

"Kaç yaşındasın" dediğimizde, "1976 izmit doğumluyum. Evli iki çocuk babasıyım. Kocaeli'nde Gürkan şirketler gurubunun ortağıyım. Doğuştan Kocaelisporlu bir ailenin evladıyım." diye söye başlayan Serhan Gürkan, Kocaelispor'un altyapısında futb.ol oynadığını, genç takımın kaptanlığına kadar yükseldiğini de belirterek şöyle devam etti:

"Genç yaşta böylesine güzide bir kulübün başkanlığını yapmak, ilk sezon şampiyonluk yaşamak güzel bir duygu. Araştırma yaptım. Sadece Süper Lig değil, Türkiye liglerinin de en genç kulüp başkanıyım. Bazı konularda tecrübesizim. Ama bunları da tecrübeali ağbilerimizden öğreniyorum."

KIRILMA NOKTASINDA ORTAYA ÇIKTILAR

Kocaelispor'un ilk kez geçtiğimiz sezon kentle beraber yönetildiğini söyleyen Serhan Gürkan, mağlup olunan maçlardan sonra üzüntülerini kentin içine girerek halkla paylaştığını, esnafın da takıma sahip çıktığını anlattı. "Biz Kocaelispor'u kent halkıyla birlikte yönettik ve bunun ödülünü de aldık" diyen Gürkan, 17 Ağustos Marmara Depremi'nde kent halkının büyük acılar yaşadığını, depremden sonra takımda büyük düşüş başladığını anlatan Gürkan, geçtiğimiz 5 sezondur kimsenin yönetime talip olmak istemediğini, böyle bir ortamda tüm cesaretlerin toplayıp bu görevi üstlenerek kırılma noktasında takımı Süper Lig'e çıkarmayı başararak bunun ödülünü aldıklarını anlattı.

ASANSÖR TAKIM OLMAYACAĞIZ

Serhan Gürkan, Kocaelispor'un inip çıkan asansör takım olmayacağını, bunun için güçlü bir kadro oluşturmaya çalıştıklarını da belirterek, yeni transferler için görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Çok çabuk oynayan futbolculardan oluşan bir takım kurmak istediklerini, dünya futbolunun da b.u yöne gittiğini belirten Gürkan, "Bütün transfer politikalarını ona göre yapıyoruz. Arkadaşlarımız yurtdışındalar. Tanıdığımız, bildiğimiz, izlediğimiz, güvendiğimiz oyuncuları almak istiyoruz. Kocaelispor asansör takım olmayacak. Kocaeli kenti buna kesinlikle izin vermez. Bu gücü kendimizde görmeseydik zaten kulüp başkanlığına aday olmazdık. Kocaelispor'u bu yıl ilk 10 içersinde tutup önümüzdeki seneler daha iyi dereceler elde etmek istiyoruz. Ama daha yukarılarda olursak sürpriz sayılmasın." dedi.

Tesislerdeki eksikliklerden, kulübü hantal yapıdan kurtarıp profesyonelce yönetmeye kadar birçok projelerini de anlatan Serhan Gürkan, Pazar günü yapılacak genel kurulda da yeniden aday.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler