« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ligde geri plakada lider

Beşiktaş sezona kötü başladı ve 11. haftaya girilirken ligde Galatasaray ve Fenerbahçe'nin hayli gerisinde. Ama araç plakaları piyasasında 'BJK' ise 10-15 bin lirayla takımlar arasında en pahalısı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Plakalardaki isim, futbol takımı ve meslek kısaltmalarından sonra partileri temsil eden harflere ilgi de son yıllarda arttı. Öyle ki araç alacak olanlar ya da plakasını değiştirmek isteyenler üç harfli plakalar için 10 bin liradan fazla parayı gözden çıkarmaya başladı. ‘Şanslı’ plaka sahipleri ellerindeki üç harfli az bulunan plakalara neredeyse bir otomobil parası istiyor.

OTOMOBİL, RENK, PLAKA...

Bu yıl ağustos ayı sonu itibarıyla trafikte 14.1 milyondan fazla araç kayıtlı bulunuyor. Bunların yarısını ise otomobiller oluşturuyor. Yine bu otomobillerin 1.7 milyonu İstanbul’da kayıtlı durumda. Kentte, trafiğe her gün 500’den fazla araç giriyor. Çıkan araç sayısı ise 20’den fazla değil. Bu nedenle trafik her gün 2 kilometreden fazla uzuyor, sıkışıklık artıyor. Tüm bunlar olurken sürekli yeni plakalar çıkıyor. Ancak son dönemde plakadaki harf ve sayılar bazı araç sahipleri için neredeyse otomobil kadar önemseniyor. Otomobil modeli ve renkten sonra plaka seçimi geliyor.

Daha önce isim ya da takımların baş harflerinin önemsendiği plakalarda son dönemde siyasi partiler en çok aranan grup oldu. Siyasi parti harflerini taşıyan ‘34 AKP ..’, ‘34 CHP ..’, ‘34 MHP ..’ gibi plakalar 3 bin lira ile 15 bin lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. AKP’nin iktidarından sonra iyice artan plaka fiyatlarına karşın son dönemde kürt açılımıyla sık sık gündeme gelen Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) harflerini taşıyan plakaların fiyatı da yükseldi. Daha önce şirket sahiplerinin ilgi gösterdiği ‘34 DTP ..’ gibi plakalara artık parti üyeleri ya da fanatikleri ilgi gösteriyor. Birkaç yıl önce fiyatı 500 TL’yi geçmeyen bu plakalarda fiyatlar şimdi 2 bin liraya kadar çıktı.

CERRAH’TAN İZİNSİZ VERİLMİYORDU

İnternette bile satışa çıkan plakalar arasında tüm kategorilerde liderliği Beşiktaş taşıyor. Çünkü ‘FB’, ‘GS’ ve ‘TS’ harfleri bulunan plakalardan İstanbul’da 9 bin 999’ar adet bulunuyor. Ancak İstanbul’da sadece 99 adet ‘34 BJK ..’ plaka bulunuyor. Çünkü plakada harf grubunun üçe çıkmasından sonra rakamlar 01 ile 99 arasında kalıyor. En az bulunan plaka olan ‘BJK’ şuan hâlâ en panalısı. Bu plakaları bu nedenle kulüp yöneticisi ya da koyu taraftarlar taşıyor. Kendisi de Beşiktaş taraftarı olan İstanbul’un eski Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bu tür plakaların kendisinden izinsiz verilmesini istemiyordu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler