Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Lig erken mi başladı?

V.Manisalı Meduna, dün gece 2-2 biten G.Saray maçında aşırı sıcağın tetiklemesiyle kalp spazmı geçirdi. Daha önce de Elazığlı Gökmen, yaşamını yitirmişti. Bu üzücü olaylar, ’son 4 yılın en sıcak ağustosunda lig başlar mı?’ sorusunu akıllara getirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Önce Elazığsporlu Gökmen Yıldıran hayatını kaybetti, ardından Meduna ölümden döndü. Bu iki olay Türkiye’de yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi; "Lig erken mi başladı?"

FUTBOLU, "Sıcak hava çaptı." Önce Elazığsporlu Gökmen Yıldıran hayatını kaybetti. Dün gece de, Manisasporlu Meduna tüm Türkiye’nin yüreğini ağzına getirdi. Bu iki olay yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

- Havalar sıcak.. Lig erken mi başladı?

Avrupa’ya baksınlar

İngiltere, İtalya gibi liglerde devre arasında lige 2 hafta ara veriliyor. Buna karşılık lig Ağustos ayının sonlarında ya da eylül ayının başında başlıyor. Avrupa liglerindeki bu uygulamayı örnek gösterenler, "Süper Lig’de devre arası 5 hafta gibi uzun bir süreye yayılıyor. Oysa 2 hafta ara verilse, ligimiz 3 hafta daha geç başlar" diyorlar.

Buna karşılık, Türkiye’nin coğrafyasını örnek gösterenler ise, "Ligdeki takımların yarısı ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü kentlerin takımları. Devre arası 2 hafta olursa, pek çok maç ertelenir. Bu durumda ne kupa maçları oynanır, ne de lig zamanında biter" yorumunu yapıyorlar.

Hastalığı tetikler

Dahiliye Uzmanı Doktor Özkan Erdoğan ise, "Bu tür havalar futbolcularda tuz kaybına bağlı hipotansiyonu artırır ve altta yatan kalp hastalıklarını tetikler. Sıvı elektronik dengesindeki bozukluğa bağlı epilepsi gibi hastalıkları (eğer yatkınlık varsa) harekete geçirir. Vücuttaki hafif enfeksiyonun daha şiddetli seyretmesine yol açar" diyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler