Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Liderlik için basket kararlılık için tenis

  Esra ÜLKAR
  16.01.2015 - 11:04 | Son Güncelleme: 16.01.2015 - 11:15

  Basketbol, voleybol, tenis, atletizm, yüzme... Birçok gencin hobisi olan bu spor dallarının fiziksel yararlarının yanı sıra psikolojik faydaları da var. Uzman Psikolog Özge Altan Aytun sporun psikolojik faydalarını sıraladı.

  Özgüveni arttırıyor

  Spor yapmanın gençlerin kendine olan saygısını, benlik değerini ve özgüvenini etkileme potansiyeli var. Tenis, yüzme, voleybol, basketbol ya da beyzbol gibi bir spor dalında ustalaşmak gençlere yeni faaliyetleri de denemek için özgüven veriyor.

  Arkadaş edinmeyi kolaylaştırıyor

  Sporun gençler üzerindeki pozitif etkilerinden biri de sosyalleştirmesi. Özellikle içe dönük olan gençler arkadaş edinmek konusunda sıkıntı yaşayabilir. Bir spor takımının üyesi olmak, üyelerin beraber geçirecekleri zamana bağlı olarak arkadaş edinmesini doğal olarak gerçekleştireceğinden bu süreci kolaylaştırıyor. Saatlerc süren antrenmanlar takım üyelerini birbirine bağlıyor. Gençler bu sayede uzun süreli arkadaşlıklara sahip oluyor.

  Liderliği öğretiyor

  Spor liderlik becerilerini geliştiriyor. Gençlerin başkalarıyla sahada kurdukları iletişim, liderlik becerilerini gelecek için de şekillendirebiliyor. Özellikle basketbol ve voleybol gibi takım sporlarında liderlik, gencin üstlenmesi gereken bir rol olarak karşısına çıkıyor.

  Karakteri geliştiriyor

  Spor, gencin karakter gelişimini de olumlu yönde etkiliyor. Örneğin futbolun sahada sadece topa vurmaktan ibaret olduğunu düşünebilirsiniz ancak gençler bu oyuna başladığında etik kuralları, paylaşmayı, iletişimi, zamanı yönetmeyi ve çatışma yönetimi gibi becerileri öğreniyor.

  Yetişkinlerle ilişkileri düzeltiyor

  Sporla uğraşan gençlerin hedeflenen bir amaca ulaşmaları için koçluk yapan yetişkinler, disiplinin yanı sıra gençleri bu hedefe yönelik olarak destekleyip yetiştiriyor. Koç-sporcu ilişkisi, gençlerin diğer yetişkinlerle daha uyumlu ilişkiler kurmalarına yardım ediyor.

  Bedenle barıştırıyor

  Özellikle ergenlik dönemindeki gençler bedenleriyle ilgili kaygılar yaşıyor. Bir spor dalıyla ilgilenmek onların daha sağlıklı, daha fit olmalarını sağlayarak özgüvenlerini arttırıyor. Erken yaşta spor alışkanlığı kazanıldığında çocuk internette zaman geçirmek veya TV izlemek gibi pasif aktivitelerden uzaklaştığı için sağlıklı kilosunu koruyabiliyor.

  Zihinsel performansı arttırıyor

  Sporla uğraşan gençler akranlarından akademik olarak daha iyi performans sergiliyor. Özellikle gencin ilgilendiği spor dalında büyük bir dikkatle aktiviteye odaklanması zihinsel performansı arttırıyor ve idrak sürecini hızlandırıyor.

  Depresyona girmeyi önlüyor

  Araştırmalar fiziksel egzersizlerin, depresyon belirtilerini ve kaygıyı azalttığını gösteriyor. Sporun strese karşı koruyucu özelliği var. Özellikle düzenli egzersiz yapanların sağlığı bir stres durumunda kolay kolay etkilenmiyor.

  Yaşam becerileri kazandırıyor

  Bir spor dalıyla uğraşmak, gençlere liderliği, takım çalışmasını ve işbirliğini de kapsayan pek çok önemli hayat becerisi kazandırıyor. Gençler aynı zamanda stresle ve baskıyla baş etmeyi, hedef belirlemeyi ve bir hedefe ulaşmak için sıkı çalışmayı da öğreniyor.

  Ancak her spor dalının ayrı ayrı bazı becerileri ön plana çıkardığı da unutulmamalı. Örneğin, basketbol ve voleybol liderlik, takım çalışması, paylaşma, güven ilişkisi kurma, yakın ilişkiler kurma, tenis ise çabuk karar verme, zaman yönetimi, istikrarlı olma, özgüven ve bireysel olarak hareket edebilme becerilerini geliştiriyor.

  Yüzme daha çok hedef odaklılık, konsantrasyon, kişisel disiplini arttırırken eskrim karşı tarafı analiz etme, risk alma ve karar verme becerilerinde rol oynuyor. Diğer yandan atletizm bütün spor dallarının temeli olarak koordinasyon ve konsantrasyon becerilerini geliştiriyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı