Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Liderler zirvesinde üç konuda uzlaşma

İsmet SOLAK

Liderler Zirvesi, dört saat sürdü. Ama, önemli bölümü yemek sohbeti olarak geçti. Yemek sonrası görüşmede, ‘‘Gündemde erken seçimin olmadığı, türban sorununun soğutulması, ekonomide tek seslilik için YPK'nun aktif hale gelmesi’’ konularında uzlaşma sağlandı.

Sohbeti DTP lideri Hüsamettin Cindoruk başlattı. Cindoruk, ‘‘Şu seçim lafını kaldırın, halk seçim istemiyor! Ülkenin dört bir yanını geziyorum, İzmir'den yeni döndüm. Yaşlı kadınlar önüme geçip, 'Bu da nerden çıktı şimdi?' diye sordular’’ derken, DSP Lideri Bülent Ecevit, seçimden söz etmenin bile ekonomiyi olumsuz etkilediğini vurguladı. Görüşme şöyle sürdü:

Cindoruk: Başörtüsü hikayesi de yanlış oldu. RP kapatılır kapatılmaz ortaya atılınca sanki askerler bu hükümeti idare ediyor, din elden gidiyor, işte kadınların başlarını açacaklar, izlenimi yaratıldı. Bunu işliyorlar.

Atatürk'ün bile kadınların kılığına kıyafetine karışmadığı vurgulandı. Ecevit, Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'ın bu konuda yaptığı yazılı açıklamayı gösterdi: ‘‘Sadece imam hatip liselerindeki kızlarla ilgili bir tartışma. 1982'de Askeri dönemde çıkarılmış, ama uygulamamış.’’

Cindoruk: Bu işi kullanmak isteyenler, benim geldiğimi bilerek üstüme gönderiyorlar. Kadın gelip 'başörtümü mü çıkaracağım?' diyor. İzmir'de bu yavaş oluyor, iyi. Karamürsel'de, Gölcük'de, Gebze'de daha sert. Ne alakası var? Bu hava kalksın. Bir deli kuyuya taş atmış. Çünkü RP kapatılıyor, işte kadınların başı açılıyor, diye işliyorlar. Bir kadın, 'Asrilik mi getirmek istiyorsunuz?' diye sordu. Zaten asrisiniz, dedim. İzmit'teki gecede ise makyaj yapmış iki eşarplı kız kocalarıyla dans ettiler. Bu ne güzel şey! Kızlar eşarplarını takmış, kocaları yanlarında filinta gibi, makyajlarını yapmışlar dans ediyor. Saygıları, töreleri var. Eşarp takması üniforma değil. Bırak eşarplı olsunlar, orada 300 kadın vardı. 15'i eşarplıydı. Üniforma diye takanların sayısı yüzde 10'u geçmez.''

Zirvede, ekonomide çok seslilik sorunu da ele alındı. Cindoruk, bazı notları liderlere aktardı. Başbakan Yılmaz, Yüksek Planlama Kurulu'nda tüm ekonomik kararların ele alındığını hatırlattı. Üç lider, uygulamaların da burada değerlendirilmesi üzerinde uzlaşmaya vardı.

Ecevit ve Sezgin de, YPK'na katıldıkları için, YPK'nun aktif hale gelmesi ile uyumun artacağı üzerinde duruldu. Ecevit, Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in 12 özel banka genel müdürü ile yapılan görüşmeden uzlaşma çıktığını kendisine aktardığını belirtti. Uzun uzun bilgiler verdi. Yılmaz da, İstanbul'daki TOBB görüşmesinde hükümete desteğin sürdüğünün ortaya çıktığını vurguladı. IMF ile yapılabilecek anlaşma için emeklilik yaşının artırılması konusu ise zirvenin gündemine hiç gelmedi.

Öncelikli yasaları içeren sıralama ile Meclis'teki çalışmaların daha hızlı hale getirilmesi ve enflasyonu giderek dürüşürmeyi benimseyen liderler olumlu havada dağıldılar.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI