"Özgür Bolat" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Özgür Bolat" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Özgür Bolat

Liderler travma yaratır: bir test

Dikkat ettiniz mi? Ülke olarak yıllardır aynı sorunlar ile uğraşıyoruz.

Vergi kaçakçılığı, dolandırıcılık, rüşvet verme, trafik kazaları, trafikte düzensizlik, insan hayatına önem vermeme, doğayı tahrip etme, eğitimsizlik, saygısızlık…

Daha makro boyutta bakarsak; 30 yıldır PKK sorunu var, rejimi tartışıyoruz, başörtüsünü, imam hatipleri, laikliği tartışıyoruz.

Suçu dış güçlerde buluyorsanız, ülke için verebileceğiniz hiçbir şey yok, demektir.

(Tabii bu da dış güçler suçsuz değildir, anlamına gelmez.)

Bu sorunlar neden devam ediyor? Çünkü bunların hepsi ‘sosyal sorundur’ ve ‘sosyal değişim’ gerektirir.

Bizi yönetenler ne yapmıştır? Bu sosyal sorunlara, ‘teknik çözümler’ önermişlerdir.

DURUMU İDARE ETMEK

Yani durumu idare etmişlerdir. Dilimizde ‘idareci’ diye bir kavram var. İnanılır gibi değil.

Okul yapma, eğitim sorununu;

Yol yapma, trafik sorununu;

Askeri müdahale, PKK sorununu;

Ağaçlandırma, çevreye saygısızlık sorununu;

Yeşil kart, sağlık sorununu çözmemiştir.

Bular teknik çözümdür ve sosyal problemleri çözmez. Bakış açılarının ve değerlerin değişmesi gerekir. Bunu sadece ‘liderler’ başarabilir. İdareciler veya yöneticiler değil.

Bunu da Atatürk’ün yaptığı gibi toplumda ‘travma’ yaratarak başarabilirsiniz. Travma yaratır ve sonra ortaya çıkan huzursuzluğu çok iyi yöneterek başarabilirsiniz. Bunu gerçek liderler yapabilir.

Şunu vurgulamak gerekir. Liderler sadece yönetebilecekleri travmayı yaratır. İyi yönetilmeyen travmalar toplumu ikiye böler. Şu anda ülkenin durumu, tam olarak budur.

Teknik çözümler, sosyal sorunları çözmez.  Yıllardır okulları ve şirketleri inceliyorum, önerilerde bulunuyorum. Örgütlerde de hep aynı yapıyı görüyorum. Yöneticiler, müdürler veya CEO’lar örgütte var olan sosyal sorunlara, çoğu zaman teknik çözümler öneriyor.

BİR LİDERLİK DURUMU

Bakış açınızı keşfetmeniz için size bir durum yazıyorum.

Yıl 1994. New York Knicks ve Chicago Bulls arasındaki basketbol maçının son 1.8 saniyesi.  Skor 102-102. Bu maçı kazanmak, Chicago için önemli, çünkü emekli olan Michael Jordan’sız iyi bir takım olduklarını ispatlamak istiyorlar.

Efsanevi koç Phil Jackson bir mola alıyor. Molada son atış hakkını Toni Kukoc’a veriyor. Kendisini Jordan’ın varisi olarak gören Scottie Pippen, bu karara kızıp sahaya çıkmıyor.

Toni son atışı sayıya dönüştürüyor ve Chicago maçı kazanıyor. Bütün oyuncular soyunma odasında ve mutlu. Ama ortada bir Pippen sorunu var. Koç Phil Jackson içeriye giriyor. Çözmesi gereken çok önemli bir sorun olduğunu biliyor.

Benzer sorunlar ile çalışma ortamınızda her gün karşılaşıyor olmalısınız.

Lider olarak Phil Jackson ne yapmalı? Bu durumda siz olsanız ne yaparsınız? Takımdaki başka bir oyuncu olarak ne yapmalısınız?

X