Dünya Haberleri

  Lider öncülük yapmayınca halk yapıyor

  Hürriyet Haber
  03.02.2011 - 00:27 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’dan sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Mısır’da halkın iktidardan gitmesini istediği Hüsnü Mübarek’i eleştirdi.

    

  ATLARLA, DEVELERLE SALDIRDILAR / FOTO GALERİ 

  MÜBAREK KARŞITLARIYLA MUHALİFLER BİRBİRİNE GİRDİ / FOTO GALERİ

  SAATLERCE BİRBİRLERİNİ TAŞLADILAR / WEB TV 

  ASKERLER İKİ GRUP ARASINDA BARİKAT KURDU / WEB TV 

  Mübarek’in gereken reformları yapmadığına dikkat çeken Gül, “Maalesef bazen liderler öncülük yapmayınca halk öncülük yapıyor reformlara” dedi. Gül, Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan’la birlikte dün Çankaya Köşkü’nde düzenlediği ortak basın toplantısında soru üzerine şunları söyledi: “Müslüman ülkelerde yaşananlar benim için sürpriz değil. Tahran’da İslam Konferansı Toplantısı vesilesiyle bütün İslam ülkelerinin kendi evlerinde köklü, siyasi reformlar yapması gerektiği yönünde bir çağrı yapmıştım. ‘Eğer bunları kendi inisiyatifleriyle yaparlarsa herşey daha düzenli olur’ demiştim. Maalesef bazen liderler öncülük yapmayınca halk öncülük yapıyor bu tip reformlara. Haberleşmenin alabildiğine serbest olduğu, teknolojinin hiçbir kısıtlamayı mümkün kılmadığı bir çağda yaşıyoruz. Mısır’ın güvenliği, istikrarı, güçlü olması dost ve kardeş bir ülke olarak çok önemli. Ama şu da bir gerçek. Halkın arzuları, talepleri bunlar ne kadar çok dikkate alınır ve ne kadar süratle hareket edilirse, bu geçiş süreci ne kadar kısa olursa herşey o kadar iyi olur. Türkiye’nin İslam ülkelerindeki halklarla tarihi, kültürel, dini ilişkileri var. Bu ülkelerin güçlü olması, halklarının mutlu olması, refahın yüksek olması kardeşler olarak tabii ki en büyük arzumuzdur.
  ‘Rol model’lik iddialı
  Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerinde model olduğu gibi sözler iddialıdır ve iddialı şeyler doğru değildir. Bir coğrafyada, herkes birbirini takip eder. Bunlar gayet normaldir. Son yıllarda Türkiye’de köklü reformlar yapılıyor. Daha da yapılması gerekenler var. Biz kendi noksanlarımızın farkındayız. Türkiye’deki demokratik standartların yükselmesi, hukuk ilkelerinin netlik kazanması ve Türkiye’nin daha şeffaf bir ülke haline gelmesi, ekonominin de güçlenmesinin en önemli sebeplerindendir.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı