"Yorgo Kırbaki" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yorgo Kırbaki" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yorgo Kırbaki

Lider Ksanthi’nin iki Türk oyuncusu var

Türkiye’de her zaman Yunanlı futbolcular olmuştur ama bir Türk’ün Yunan formasıyla top koşturması birkaç sene öncesine kadar ütopik bir hayalden öteye gidemiyordu.

Ama şimdi durum değişti. Bu sezon lig başladığından beri bir maç bile kaybetmeyen lider Skoda Ksanthi’nin oyuncuları arasında iki Türk var.

Başlayalı altı hafta olan Yunan futbol liginin üç büyükleri; yani Olimpiyakos, Panatinaykos ve AEK daha hiç yenilmeyen yeşil-beyazlı lider Skoda Ksanthi’nin arkasında sıralanıyorlar.

Yeşil-beyazlılar, Türklerin yoğun yaşadığı Batı Trakya’nın, İskeçe’nin (Ksanthi) takımı. Skoda Ksanthi, adından da anlaşıldığı gibi bir otomobil markasının Yunanistan distribütörü olan şirkete ait. 1991 yılında satın alındı ve o gün bu gündür hem büyük takımlara satarak kasasını doldurduğu futbolcular yetiştiriyor hem de rakipleri tarafından hatırı sayılıyor. Kolay ceviz değil. Geçen yıl ligde dördüncü oldular, bu yıl da yine takır takır top oynuyorlar.

Taraftarları arasında Batı Trakyalı Türklerin de bulunduğu takımda iki Türk futbolcu var.

Biri, Deniz Baykara. Yunan takımı iki yıl önce İstanbul’da Gaziosmanpaşa ile bir hazırlık maçı oynamıştı. O zaman 17 yaşında olan Deniz’i izleyen yeşil-beyazlıların yöneticileri hemen transferi gerçekleştirdiler. Deniz, geçen sezon 17 maçta dört gol attı. Hatta geçen şubatta ‘ayın futbolcusu’ bile seçildi. Ersun Yanal döneminde ümit milli takımına çağrıldı, geçirdiği sakatlık yüzünden bir süre sahalardan uzak kaldı. Şimdi toparladı kendini. Geçen hafta Selanik’in köklü takımlarından İraklis’e karşı deplasmanda oynanan maçta 60’ıncı dakikada skor 1-2 iken oyuna girdi ve maçın kaderini değiştirdi: Sonuç, 1-4.

İkinci Türk oyuncu ise Batı Trakyalı Erkan Kurak. İskeçeli ve Yunan vatandaşı olan 24 yaşındaki savunma oyuncusu Avusturya’nın Glatkorn takımından transfer edildi.

İBRAHİM KUTLUAY’IN KATKISI ÇOK BÜYÜK

Futboldan çıkmadan biraz siyasete girelim... Türkiye’de Lefter Küçükandonyadis, (takdime gerek yok), Kostas Kasapoğlu (İstanbulspor’un bir dönem efsanevi kaptanı ve Türkiye’nin penaltı kralı), Niko Kovi (Beşiktaş ve milli takımda oynamıştı) ve Aleko Sofianidis (Beşiktaş) gibi Rum futbolcular büyük kariyer yaptı.

Yunanistan’da ise birkaç yıl öncesine kadar bir Türk futbolcunun top koşturması ütopyaydı. Biraz eskileri hatırlıyoruz da, Anadolu Ajansı’nın Atina muhabiri olarak görev yaparken bir haber yapmıştık: Batı Trakyalı genç bir Türk güreşçi, kulüpler bazında rakiplerinin sırtını hep mindere yapıştırmasına rağmen Yunan milli takımına çağrılmıyordu. Hatta birileri bu çocuğa yaklaşıp, milli mayoyu giymek istiyorsa din değiştirmesi gerektiğini söylemişti.

Türk-Yunan ilişkilerinde değişen rüzgarlar, yaşanan düşündürücü ve üzücü bazı olaylara rağmen, etkisini sporda da gösterdi. Ve tabii Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek gerek; AEK ve Panatinaykos takımlarında oynayan basketbolcu İbrahim Kutluay’ın bunda çok büyük katkıları oldu.

Dönelim Yunan ligine... Bu diyarın ‘Koç’ ve ‘Sabancı’ ailelerine benzetebileceğimiz Vardinoyanis ve Kokalis aileleri, sahibi oldukları Panatinaykos ve Olimpiyakos takımlarına Türkiye’deki büyük kulüpler gibi öyle astronomik paralar harcamadılar. Panatinaykos’un bu sezon en büyük transferinin Galatasaray’da forma bulamayan Flavio Conceicao’nun olduğunu söylemek yeterli.

BİR DE ŞU AEK YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRSE

Futbol hayatı Cihangir’deki semt takımı Atakanspor’da başlayan, Beyoğluspor’da devam eden ve Atina’da amatör Aya Thoma takımında noktalanan; ama sadece çocukluk, delikanlılık dönemlerinde değil, hep o kutsal sarı-lacivertli formayı bir anda birkaç mucize gerçekleşip de giyme hayalleri kuran gerçek ve safkan bir Fenerbahçeli olarak, bu diyarda tuttuğumuz AEK’ya gelince, dertliyiz işte dostlar...

Ne ahım şahım bir transfer, ne kasada para... Başkan deseniz, geçenlerde olay çıkaran taraftarları ‘fairplay’ uğruna polise ispiyonladı. On küsur yıldır şampiyonluk yüzü görmedi AEK, bu yıl da zor... Çok zor.
X