Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Libyalı muhaliflerin lideri Beyaz Saray'da

  A.A.
  14 Mayıs 2011 - 16:54Son Güncelleme : 14 Mayıs 2011 - 16:54

  ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon, Libyalı muhaliflerin siyasi organı Ulusal Geçiş Konseyi'nin başkanı Mahmud Cibril ile görüştü.

  Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Donilon'un, Cibril ve heyetini, Obama yönetimi ile konsey arasında Libya'daki durumla ilgili yakın istişarelerin devamı çerçevesinde Beyaz Saray'da kabul ettiği bildirildi.

   

  Açıklamaya göre, görüşmede Donilon, ABD'nin konseyi Libya halkının meşru ve güvenilir muhatabı olarak gördüğünü belirtti, Kaddafi'nin ise iktidar meşruiyetini kaybettiğini vurguladı. Donilon, ABD Başkanı Obama'nın Kaddafi'nin derhal iktidarı terk etmesi çağrısını da yineledi.

   

  Beyaz Saray açıklamasında, Donilon ve Cibril'in, ABD ve koalisyonun konseye nasıl ek destek sağlayabileceği üzerinde konuştukları da kaydedildi.

   

  Donilon'un, ayrıca konseyin kapsayıcı bir siyasi geçiş ve Libya için demokratik bir geleceğe olan bağlılığına takdirini dile getirdiği belirtildi.

   

  “SİLAHA İHTİYACIMIZ VAR”

  Heyette bulunan, "Maliye ve Petrol Bakanı" Ali Tarhuni ise ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki bir toplantının ardından yaptığı açıklamada, bu miktara maaş giderleri, gıda, ilaç ve benzerleri için ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

   

  Silah yardımına da şiddetle ihtiyaçlarının olduğunu, ancak şimdiye değin hiçbir ülkenin kendilerine silah vermediğini belirten Tarhuni, herhangi bir ülkeden bu konuda gelecek yardımı memnuniyetle kabul edeceklerini kaydetti.Ülkesindeki Muammer Kaddafi yönetimi için, "barışçıl hareketimize karşı zorbaca,canice duran ve bizleri silah taşımaya zorlayan bir rejim" görüşünü ifade eden Tarhuni, "kendimizi savunmamız için silahlanmamız meşrudur" dedi.

   

  “SİVİL CAN KAYBINDAN ÜZÜNTÜ DUYARIZ”

  Bu arada NATO, Libya'nın doğusundaki Brega kentine düzenlenen ve hükümetin 11 imamın öldüğünü, 45 kişinin de yaralandığını açıkladığı bombardımanda, "komuta ve kontrol için kullanılan bir merkezin hedef alındığını" bildirdi.

   

  Açıklamada, saldırıda ölen ve yaralanan siviller olduğuna dair iddialardan haberdar olunduğu, ancak bu iddiaları bağımsız kaynaklardan doğrulama imkânının bulunmadığı ifade edilerek, "herhangi bir şekilde masum sivillerin can kaybı olduğunda, bundan üzüntü duyarız" denildi.

   

  Libya televizyonu ise battaniyelere sarılmış ve çeşitli yerlerinde yaralar bulunan en az 9 kişinin cesedini gösterdi.

   

  FRANSIZLARA AĞIR SUÇLAMA

  Öte yandan Libyalı muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyi, biri muhalifler tarafından öldürülen Secopex adlı özel bir güvenlik şirketinde çalışan 5 Fransız’ın, Libya'nın güvenliğini tehlikeye atan "yasak faaliyetlerde" bulunduklarını öne sürdü.

   

  Konseyden yayımlanan bildiride, "11 Mayıs akşamı Bingazi'deki yerel güvenlik güçlerine, özgür Libya'nın güvenliğini tehlikeye atan yasak faaliyetlerde bulunan 5 Fransız'ı gözaltına alma talimatı verildiği"belirtildi.

   

  "Bu kişilerin bir süredir izlendikleri" ifade edilen bildiride, "bir tanesinin kendilerine direniş gösterme girişimi sırasında kazara vurulduğu, hastaneye kaldırılan bu kişinin hayatını kaybettiği, diğer 4 Fransız’ın gözaltına alındığı" kaydedildi.

   

  Fransa Dışişleri Bakanlığı, bir Fransız vatandaşının Bingazi'de bir polis kontrolü sırasında öldüğünü, aynı kontrolde 5 Fransız vatandaşının da sorgulandığını açıklamıştı. Bingazi'deki hastane kaynakları, Fransız vatandaşının hastaneye kurşunlanmış halde geldiğini, karnından yaralanan bu kişinin bütün çabalara rağmen kurtarılamadığını bildirmişti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı