Gündem Haberleri

  Libya'dan gelen Türkler: Can güvenliği yok her yer yağmalanıyor

  DHA
  20.02.2011 - 11:22 | Son Güncelleme:

  LİBYA’da yaşanan olayların ardından Bingazi’de Türk şirketlerine ait şantiyelerin yağmalanması ve talan edilmesi üzerine Türk vatandaşları can güvenliği gerekçesiyle Libya’yı terk etmeye başladı. THY’nin tarifeli seferiyle İstanbul’a gelen Türk yolcular, Bingazi’de can güvenliğinin kalmadığını, bütün şantiyelerin yağmalandığını söyledi.

  LİBYA'DAN DÖNEN TÜRKLER YAŞANAN DEHŞETİ ANLATTI / WEB TV

  HY’nin TK-650 sefer sayılı uçağıyla, 1 saat 15 dakika gecikmeli olarak Bingazi’den çoğunluğu Türklerden oluşan yaklaşık 90 kişi Türkiye’ye geldi. Atatürk Havalimanı’nda konuşan Türk şirketine ait şantiyede mühendis olarak çalışan Yaman Atatuş, "Bizim orada üç şantiyemiz var. Üniversite ve konut şantiyelerimiz yakıldı. Binlerce konut yapılıyordu onların hepsi işgal edildi. Hiçbir iş makinemiz kalmadı. Baraj inşaatımız olduğu gibi yakıldı" şeklinde konuştu.

  ÇALIŞTIĞIMIZ ŞANTİYEYİ TALAN EDİP YAKTILAR

  Bingazi’ye 300 kilometre uzaklıkta yaklaşık bine yakın Türk vatandaşının çalıştığı Derna şehrindeki Arsel adlı şirkete ait şantiyede çalışan Yaman Atatuş, yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

  "Son 24 saatimiz sorunlu ve sıkıntılı geçti. Cuma sabahı saat 11’e kadar herhangi bir sorun yoktu. Cuma namazı sonrası göstericiler toplanarak polis ve askeri tesislere saldırdı. Bizim bulunduğumuz yerde 4 Türk firması var. Bütün şantiyeleri yakıp yıktılar. Aksam 8 gibi de bizim şantiyemize geldiler. Önce bir talan oldu. Ellerine ne geçirdilerse aldılar. Bizim üzerimizi de saldırdılar ancak biz karşılık vermeyince herhangi bir yaralanan olmadı. Bir arbede yaşanmadı. Daha sonrada her yeri ateşe verdiler. Bulunduğumuz şehirde kendi imkanlarımızla tuttuğumuz bir villaya sığındık. Orada yaşayan Türkler arasında yaralı olduğunu duymadık, hepimiz birbirimizle haberleşiyoruz. Şimdi orada kalanlar çok zor şartlar altındalar. Kalacakları hiçbir yerleri yok. Bir Türk firmasının 450 çalışanı aileleri ile birlikte dışarıda kalıyor. Bizim çalıştığımız şirkete ait bütün tesisler yakıldı. Sokağa çıkma yasağı var ama yollar güvenli değil havalimanlarına ulaşımda da büyük bir problem var. Biz tanıdığımız Libyalıların koruması altında kendi olanaklarımızla havalimanına ulaştık."

  CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE OLAN TÜRKLER BİNGAZİ HAVALİMANI’NA AKIN ETTİ

  Bingazi Havalimanı’nda çok sayıda Türk vatandaşının olduğunu söyleyen Atatuş, "Tekrar geri dönmeyi düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruya, "Can güvenliği olmayan yerde çalışmak doğru değil, şimdilik geri dönmeyi düşünmüyoruz. Bingazi Havalimanı şu anda çok korkunç durumda. Türkler başta olmak üzere yabancılar kaçmak için havalimanında bekliyor. Kendi firmamızda çalışan İtalyan personelini de Türkiye’ye getirdik. Halen havalimanında bekleyen arkadaşlarımız var.

  Bir arkadaşını ziyaret için üç gün önce Bingazi’ye giden Avukat Bülent Turan ise her şeyin normal bir şekilde devam ederken birden ortalığın karıştığını anlatarak "Asıl sıkıntı sabaha karşı oldu. Bir çok insan kaçmak zorunda kaldı. Havalimanında büyük bir kargaşa var. Herkes Türkiye’ye dönmek istiyor.Türkiye’ye dönmek isteyenlerin uçak talebi var. Konsolosluk yetkilileri havalimanlarında vatandaşlarla ilgileniyor." dedi.

  UÇAKLAR GÖNDERİLİYOR

  Öte yandan Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından tahliye edilecek Türk vatandaşları için bu ülkeye gönderilmesi planlanan iki uçaktan biri bu sabah yola çıktı. Diğer uçağın da gerekli izinler alındıktan sonra bugün yola çıkması bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı