"Libya'daki Türk müteahhitlerin hakedişleri ödenecek"

Hürriyet Haber
25.01.2012 - 12:13 | Son Güncelleme:

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Libya'daki Türk müteahhitlerinin bekleyen hakediş ödemelerine başlanacağını belirterek, “Libyalı muhataplarımız toplamda 400 milyon dolarlık hakediş ödemelerini yapmaya başlayacaklarını ifade ettiler” dedi.

Çağlayan, Libya dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karma Ekonomi Komisyonu Libya Eşbaşkanlığı'na Ekonomi Bakanı Ahmet El Kaşli'nin getirildiğini söyleyen Çağlayan, “Daimi bir mekanizma oluşturduk. Görüşmelerimiz devam edecek. Bilhassa müteahhitlerimizin 2010 yılındaki faaliyetlerinden dolayı 2011 yılında vermeleri gereken beyannameleri vardı. Beyanname verme süresini, 2011'de mücbir sebep olduğu için 2012'nin Mart ayına kadar ertelediler” diye konuştu.

Kendilerinin ise bu ertelemenin 2012 senesi sonuna kadar olmasını talep ettiklerini ifade eden Çağlayan, “Asıl müteahhitlerin bekleyen hakedişleri vardı. Hakediş ödemelerine başlayacaklar. Bu sevindirici bir haber. Bilhassa rekabeden (Libya Sayıştayı) geçmiş ve rekabede bekleyen hakedişleri ödemeye başlayacaklarını ifade ettiler. Şu anda 215 milyon dolar rekabeden geçmiş, onaylanmış hakedişler öncelik olmak üzere, yine rekabede incelemede olan 185 milyon dolarlık, toplamda da 400 milyon dolarlık hakediş ödemelerini yapmaya başlayacaklarını ifade ettiler” şeklinde konuştu.

Libyalılar'ın, Türkiye'nin, dondurulan malvarlığının serbest bırakmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Çağlayan, Arap-Türk Bankası'nın sermaye artırımı konusunda da Libyalılar'ın istekli olduğunu söyledi. Sermaye artırımının yarı yarıya karşılanması konusunda görüşlerini Libyalı muhataplarına ilettiklerini anlatan Çağlayan, Ziraat Bankası ve İşbankası'nın, Arap-Türk Bankası'nın yaklaşık yüzde 35 hissesine sahip olduğunu, bankadaki hakim hissedarın ise Libya tarafı olduğunu hatırlattı.

“Arap-Türk Bankası geçen yıl 48 milyon lira kar etti”

Banka'nın genel müdürlüğünün Türkiye'de, yönetim kurulu başkanlığının ise Libya'da olduğunu anımsatan Çağlayan, Arap-Türk Bankasının geçen sene 48 milyon lira kar ettiğini açıkladı.

Çağlayan, Arap-Türk Bankası'nın, teminat mektuplarında ve kredi işlemlerinde Libya ile olan ilişkilerde önemli bir ivme kazandıracağını vurguladı.
Bakan Çağlayan, Arap-Türk Bankası'ndaki sermaye artırımının miktarına ilişkin bir soru üzerine de, şunları kaydetti:

“Bankanın 240 milyon lira ödenmiş sermayesi var. Aslında Kaddafi döneminde Sayın Başbakanımızın ziyaretinde, ödenmiş sermayenin eşit şekilde 1 milyar dolara çıkarılması gündeme gelmişti. Arap-Türk Bankası'nın mevcut yönetimi, ödenmiş sermayenin 690 milyon liraya çıkarılması konusunda karar aldı. Daha sonra bu rakamın 1 milyar liraya çıkarılmasının şart olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu bankanın en iyi şekilde çalıştırılması önemli. Çünkü Libya ile olan ticaretimiz artacak, yatırımlarımız ve Eximbank kredileri artacak. Banka geçen sene Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesine rağmen 50 milyon liraya yakın bir kar elde etti.”

Çağlayan, Libyalı bir gazetecinin, Türkler'in kalabalık heyetlerle Libya'ya gelmesinin, Libya'nın içişlerine müdahale olarak algılanıp algılanmayacağını sorduğunu, Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil'in ise bu soruya tepki gösterdiğini de belirtti. Libya'nın Birinci Başbakan Yardımcısı ile de görüştüğünü anlatan Çağlayan, “O da Amerika'da New York'ta üniversite öğretim görevlisi imiş. Libya'da son derece iyi bir kadro oluşturmuşlar. Bu kadro onları iyi bir noktaya taşıyacak” diye konuştu.

Libya'daki demir çelik hurdası konusunda da işbirliği yapılacağına işaret eden Çağlayan, “Bir iki tane fabrikaları var. Bu fabrikaları Türk firmaları inceleyecek. Hatta bir firmamız bu fabrikaların modernizasyonu konusunda teklif vermiş. 2 milyon ton kapasiteli oldukça iyi bir kapasite” dedi.

“Gaziantep ve Urfa'dan Erbil'e uçak seferi müjdesi”

Libya'da, Iraklılar'la da temaslar yürüttüğünü belirten Çağlayan, daha önce Gaziantep'ten Erbil'de uçuş talebinde bulunulduğunu anımsattı. Çağlayan, “Irak Ulaştırma Bakanı ile görüştüm. Bu talebi memnuniyetle karşıladı. Bununla ilgili bir yazı yazacağım. Bu yazıda da haftanın 4 günü Gaziantep'ten Erbil'e, haftanın 3 günü de Şanlıurfa'dan Erbil'e Türk Havayolları seferlerini başlatacağız. Bilhassa Gaziantep, Irak'a ihracat konusunda son derece önemli” şeklinde konuştu.

Türk firmaların çatışmalar sırasında kaybolan makine-teçhizatı

Bakan Çağlayan, çatışmalar sırasında bazı Türk firmalarının kaybolan makine, teçhizatlarıyla ilgili bir işlem yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruyu da, şöyle yanıtladı:

“Bu konuyu da konuştuk. Biz bugüne kadar bunları çok fazla dillendirmemiştik. Bu konuda bir teknik ekip kurulmasını istedik. Olumlu baktılar. O ekibe müteahhitler de katılacak. Firmalarımızın uğradığı zarar-ziyan tespit edilecek. Firmalarımız da uğradıkları zararı belgeye bağlasın. Bu zararların raporlarını tuttursun. Makine-teçhizatları ve şantiyelerinde yağmalamalar olmuştu.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı