Dünya Haberleri

DÜNYA

  Libya'da Türk turistlerin kaldığı otele saldırı

  hurriyet.com.tr
  28 Ocak 2015 - 12:34Son Güncelleme : 28 Ocak 2015 - 07:39

  Libya'nın başkenti Trablus'ta, silahlı kişiler lüks bir oteli bastı. AFP'ye konuşan bir güvenlik yetkilisi, etrafları kuşatılan saldırganların kendilerini 24'üncü katta havaya uçurduğunu söyledi. AP, IŞİD'in Libya kolunun üstlendiği saldırıda beş turistin öldüğünü duyurdu.

  Associated Press'e konuşan bir Corinthia Oteli çalışanı; otelde Türk, İtalyan ve İngiliz misafirlerin kaldığını, ancak saldırı anında otelin büyük oranda boş olduğunu ifade etti.

  AP'nin haberine göre, özel harekat komutanı Mahmud Hamza, uydudan yayın yapan El Neba televizyonuna yaptığı açıklamada, beş turistin öldüğünü söyledi. Hamza, hayatını kaybeden kişilerin hangi ülkeden olduğunu açıklamadı.

  "Durumun kontrol altında" olduğunu söyleyen Hamza, saldırganların nerede olduğunu belirtmedi ancak otelde başka rehine olmadığını ifade etti.

  Anadolu Ajansı, saldırganların, oteldeki 12 turisti rehin aldığını bildirmişti. Ancak ajans daha sonra bu kişilerin rehin alınmadığını, 26'ncı katta mahsur kaldıktan kısa süre sonra kurtarıldıklarını belirtti.

  Libyada Türk turistlerin kaldığı otele saldırı

  Bir emniyet yetkilisi daha önce Reuters'a yaptığı açıklamada, "Güvenlik güçleri misafirleri tahliye ediyor. Saldırganlarla güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı. Saldırganların 23'üncü katta rehin tuttuğu kişiler olabilir. Bu yüksek bir olasılık" demişti.


  OTELİN ETRAFI KUŞATILDI

  Reuters, saldırganların, bomba yüklü bir araç patlattıktan sonra otele girdiğini bildirdi. Patlamada, otelde çalışan üç güvenlik görevlisinin öldüğü belirtildi.

  Ajans, silahlı bir kişiyi tutuklayan güvenlik güçlerinin, deniz kıyısındaki otelin çevresini kuşattığını aktarmıştı.

  Trablus'taki hükümetin başbakanı Ömer el Hassi'nin de saldırı sırasında otelde olduğu ancak daha sonra tahliye edildiği belirtildi. Libya televizyonu, "içeride üst düzey yetkililerin" olduğunu bildirdi ancak başka detay vermedi.

  Radikal dinci örgütleri izleyen SITE Inteligence, saldırıyı IŞİD'in Libya kolunun üstlendiğini bildirdi.

  Libyada Türk turistlerin kaldığı otele saldırı

  Libyada Türk turistlerin kaldığı otele saldırı
  Fotoğraf: Arşiv

  Libyada Türk turistlerin kaldığı otele saldırı

  Etiketler: Trablus , Libya , rehine , türk turis
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı