Dünya Haberleri

  Libya'da öldürülen Yunus Emre'nin son sözleri

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  23.02.2011 - 11:22 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya'da bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini açıkladı. Trabzonlu 27 yaşındaki Yunus Emre Çelik'in çalıştığı şantiyede vince çıkarken uzun namlulu bir silahtan açılan ateşle vurularak öldüğü bildirildi.

   

  DAVUTOĞLU'NUN BASIN TOPLANTISINDAN SATIR BAŞLARI

   

  LİBYA'DA ÖLDÜRÜLEN TÜRK İŞÇİSİ YUNUS EMRE ÇELİK

  YUNUS EMRE'NİN YAKINLARI ACI HABERİ ALDI

   

  "TÜRK İŞÇİYİ PARALI ASKERLER ÖLDÜRDÜ"

   

  "İNSAN İKİ KEZ ANNESİNDEN AYRILIR"

  Libya'da vinç operatörü olarak çalışan Yunus Emre Çelik'in sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta en son 17 Şubat'ta çeşitli görüntüler paylaştığı bildirildi.

  Sitede bir arkadaşıyla sohbetinde, Libya'nın çok sıcak olduğunu ve bu ülkeden sadece hurma alınabileceğini belirten Çelik, başka bir yorumunda ise şu ifadelere yer verdi:

  “İnsan iki kez annesinden ayrılır, bir doğarken bir ölürken. İnsan iki kez sevgiliye bağlanır, bir başlarken bir biterken. İki kez anlam yükler insan hayatına, bir ağlarken bir gülerken. Ve insan bir kez kıymet bilir o da elindekini kaybederken.”

  Çelik’in çocukluk arkadaşlarından Aydın Önal, "Evlenmek için para biriktirmek istiyordu. Bunun için Libya’ya gitti" diye konuştu. Çocukluk arkadaşı Atilla Kalyon da, "Burada iş bulamayınca yurt dışına gitti. İki gün önce annesini arayarak, ’Burada durum çok kötü. Belki sizi bir daha arayamam. Hakkını helal et’ demiş. Çok çok iyi bir insandı" diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

  Dışişleri Bakanlığı'nda kurulan kriz merkezinde bugün bir basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, Libya'daki Türk vatandaşlarının tahliyesiyle ilgili bilgi verdi.

   

  Davutoğlu, "Trablus'tan 1,422 kişi tahliye edildi. Bingazi'den uçaklarla 429, Mısır İskenderiye'den 248 kişi geldi. Dün Bingazi'den deniz yoluyla 3 bin kişi aldık. Yani 72 saatte 5 bin 099 kişi sağ salim getirilmiştir" dedi. 

   

  Libya'da yaklaşık 25 bin Türk bulunuyor. Ankara, Libya'da halk isyanının yarattığı kaos nedeniyle Türk vatandaşlarını tahliye etmeye başladı.

   

  Tahliye işlemi önce uçakla başladı. Ancak Libya'nın hava sahasını kapatmasının ardından deniz yolu kullanılmaya başlandı. İlk etapta Bingazi'ye gönderilen iki feribot şu anda dönüş yolunda bulunuyor. Ayrıca Fethiye-Derne arasında da ring hattı kuruldu. 

   

  VİNCE ÇIKARKEN VURULDU

  Davutoğlu, basın toplantısında sorulan bir soru üzerine bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini söyledi.

   

  Davutoğlu, "Dün akşam bir vatandaşımızın can kaybı bilgisi ulaştı. Trabzonlu Yunus Emre Çelik 27 yaşında. Trablus yakınlarındaki bir şantiyede maalesef istenmeyen bir olay sonucunda hayatını kaybetmiştir. Onun haricinde herhangi bir yaralanma veya ölüm yok" dedi.

   

  Doğan Haber Ajansı (DHA), Çelik’in, görev yaptığı vince çıkarken, uzun namlulu silahlar kullanan askerlerin açtığı ateş sonucu öldüğünü bildirdi. Anadolu Ajansı, Trabzon'un Yomra ilçesine bağlı Oymalıtepe beldesinde oturan ve bekar olan Çelik'in Libya'ya 3 ay önce çalışmak için gittiğini belirtti.

   

   

  Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Çelik'in cenazesinin Türkiye'ye getirilmesi için girişimlerin sürdürüldüğünü belirterek, “Bakanlarımızla görüştük, cenazeyi alma gayreti içerisindeler” ifadesini kullandı.

   

  ERDOĞAN KADDAFİ İLE GÖRÜŞTÜ

  Yapılanın Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kapsamlı tahliye çalışması olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Bakanlık'ta kurulan kriz masasının 24 saat çalıştığını ve merkezde bulunan 400 diplomatın 120’sinin 3 vardiya halinde görev yaptığını ifade etti.

   

  Davutoğlu ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya lideri Muammer Kaddafi ile iki kez telefonda görüştüğünü açıkladı. Erdoğan ile Kaddafi, Pazar gecesi Libya'daki son yaşananları ve ülkedeki Türklerin durumunu ele almıştı.

   

  Bir gazetecinin tahliye için gönderilen gemilere neden AA ve TRT dışında basın mensubunun alınmadığı yönündeki bir sorusuna ise Dışişleri Bakanı, daha fazla kişinin tahliyesi için feribotların mümkün olduğunca az kişiyle yola çıkarıldığını ve bundan sonraki seferlerde başka basın mensuplarını da almak istediklerini sözlerine ekledi.

   

  Davutoğlu, Almanya, ABD, Avustralya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Fransa, Çin, Kosova, Romanya, Ürdün dahil 21 ülkenin tahliye konusunda Türkiye'den yardım talebinde bulunduğunu söyledi.

   

  Davutoğlu, basın toplantısının ardından kriz merkezine gelen bir telefonu da yanıtlayarak, arayan vatandaşın sorularına bizzat cevap verdi.

   

  ANKARA’DA KURULAN KRİZ MASASI

  Dışişleri Bakanlığı'nda oluşturulan kriz merkezinin telefon ve faks numaralarıyla e-posta adresi şöyle:

   

  Dışişleri Bakanlığı Kriz Merkezi
  Telefon: 0312-292 2600, 0312-292 2601, 0312-292 2602
  Faks: 0312-292 2754
  E-posta: kriz1@mfa.gov.tr, kriz2@mfa.gov.tr, kriz3@mfa.gov.tr

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı