Gündem Haberleri

  Libya'da Kaddafi sonrası bir ilk

  Hürriyet Planet
  07.07.2012 - 10:08 | Son Güncelleme:

  Libya'da devrik lider Muammer Kaddafi sonrası düzenlenen ilk meclis seçimlerinde oy verme işlemi sürüyor. Güvenlik sorunları nedeniyle 101 seçim merkezinde oy verilemediği açıklandı.

  Ülkenin güneyindeki çatışmalar ve doğusundaki ayrılıkçı taleplerin gölgesinde gerçekleşen seçimlerde, Libyalılar 120'si bağımsız, 80'i siyasi partilerin temsilcilerinden oluşacak Kurucu Meclis'in üyelerini belirleyecek.

  İki yüz sandalyeli Kurucu Meclis, ilk oturumunda başkanını belirleyecek ve bir ay içerisinde başbakan ve Anayasa Komisyonu'nu seçecek. Anayasa Komisyonu'nun 120 gün içinde anayasayı hazırlaması öngörülüyor.

  1,554 seçim merkezinden 1,453'ünde oy kullanıldığı açıklandı. Seçim Komisyonu Başkanı Nuri el Ekber, "Seçim merkezlerinin yüzde 94'ü açıldı. Bazıları ise güvenlik sebepleri ve lojistik materyallerin ulaştırılamaması nedeniyle açılamadı" dedi. Ekber, seçimlere katılım oranının ise aşırı sıcaklara rağmen yüksek olduğunu belirtti.

  Tarihi seçimlerde oy verme işlemi TSİ 21.00'de sona erecek.

  SEÇİMLERDEN KARELER

  "HUZURUMUZU KAÇIRAMAYACAKLAR"
  Başkent Trablus'ta oyunu kullanan Libya Başbakanı Abdurrahim El Keib, her şeyin kontrol altında olduğun belirterek, münferit olayların seçimin huzurunu kaçıramayacağını söyledi.

  Trablus'ta oyunu kullanmak için geldiği seçim merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Keib, ülkenin doğusunda meydana gelen şiddet içerikli protestoların münferit olaylar olduğunu ifade ederek, seçimlerin güvenli bir şekilde yapılması için gerekli önlemlerin alındığını ve her şeyin kontrol altında olduğunu belirtti.

  Seçim merkezinde halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan Keib, ülkesinde uzun süren diktatörlük rejiminin ardından, halkın bir bayram ve düğün havası içinde seçimlere katıldığını söyleyerek, “Halk devrimi yaptığı gibi bu seçimleri de başarı ile gerçekleştirecektir” dedi.

  Keib, ülkenin doğusundaki Ecdabiye gibi bölgelerde seçimleri protesto için oy kullanmayanların bulunduğunun hatırlatılması üzerine de insanların, şiddete başvurulmadığı sürece istedikleri protesto yöntemini kullanma hakları olduğunu ifade etti.

  SEÇİM MALZEMESİ TAŞIYAN HELİKOPTERE SALDIRI
  Libya'nın Bingazi kenti yakınlarında dün seçim malzemeleri taşıyan bir helikoptere silahlı kişilerce ateş açılması sonucu bir kişi öldü.

  Ulusal Geçiş Konseyi Sözcüsü Salih Darhub, helikoptere Benina Havaalanı'nın üzerinde uçtuğu sırada ateş açıldığını söyledi.

  “Devrim düşmanları” olarak nitelediği kişilerce açılan ateş sonucu mecburi iniş yapan helikopterin mürettebatına bir şey olmadığını belirten Darbub, ancak helikopterde bulunan bir seçim komisyonu görevlisinin saldırıda hayatını kaybettiğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı