Gündem Haberleri

  Libya'da halk Selefilerin karargahını bastı

  Hürriyet Planet
  22.09.2012 - 11:52 | Son Güncelleme:

  Libya’nın Bingazi şehrinde polis ve protestocuların radikal selefi Ensar el Şeria örgütü ile Rafallah Sehati tugayının karargahlarına düzenlediği baskınlarda en az iki kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

  Protestocular, ülkedeki silahlı grupların kontrolsüz bir biçimde güçlendiği gerekçesiyle dün gece düzenledikleri baskında Ensar el Şeria örgütünün karargahını ele geçirerek içerideki örgüt üyelerini dışarı çıkardı. Dün silahlı gruplara karşı düzenlenen halk protestolarının ardından gelen baskının polis, hükümet güçleri ve aktivistlerin eşgüdümlü bir hamlesi olduğu tahmin ediliyor.

  Ensar el Şeria örgütü, geçtiğimiz hafta ABD’nin Bingazi’deki konsolosluğuna düzenlenen ve ABD Büyükelçisi J. Christopher Stevens ile diğer üç ABD’li konsolosluk çalışanının ölümüyle sonuçlanan saldırıdan sorumlu tutuluyor. Grup Stevens’ın ölümüyle ilgili herhangi bir bağlantısı olduğunu reddediyor.

  BİNGAZİ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / FOTO GALERİ

  "EL KAİDE'YE SON"
  Yüzlerce gösterici ellerinde sopa ve palalarla, “Libya, Libya” diye sloganlar atarak örgütün merkezine girdi. Örgütün bayraklarını indiren göstericiler, bir dönem Muammer Kaddafi’nin iç güvenlik üssü olan karargahın içinde bir aracı da ateşe verdi.

  Kalabalıktan, “El Kaide’ye son!” ve “Özgürlük için döktüğümüz kanlar boşa gitmeyecek!” sloganları yükseldi. Göstericiler ayrıca “Tugaylara hayır” diye slogan atarak Ensar el Şeria’nın bayraklarını indirdi.

  Göstericiler Ensar el Şeria karargahını bastıktan sonra Libya Savunma Bakanlığı’nın resmi tugayı olan Rafallah Sehati’nin karargahına ilerledi.

  El Havari hastanesi başhekimi Muhammed el Fahri, karargah yakınında çıkan olaylarda iki genç erkeğin hayatını kaybettiğini 30 kadar kişinin de yaralandığını söyledi.

  SUİKAST GİRİŞİMİ İDDİASI
  Rafallah Sehati tugayının lideri İsmail Salebi, El Cezire muhabirine yaptığı açıklamada, aracının üsse 4 kilometre mesafede vurulduğunu söyledi. Salebi, saldırıyı bir “suikast girişimi” olarak nitelendirdi.

  Libya Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı ise yaptıkları açıklamalarda baskından “Kaddafi yanlılarını” sorumlu tuttu. Ancak olaylarda yaralanan kişiler bu iddiaları reddederek, hükümetin ve tugaylarının göstericilere Kaddafi günlerini hatırlatan şiddet dolu bir tavırla yanıt verdiğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı