Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Libya'da düzenli ordu için ilk adım

  Hürriyet Planet
  04 Ocak 2012 - 14:20Son Güncelleme : 04 Ocak 2012 - 14:38

  Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi'nin (UGK) yetkilileri yeni bir genelkurmay başkanı seçerek, düzenli ordu kurma yolunda ilk adımı attı.

  Kurmay başkanlığı görevine uygun görülen isim, Muammer Kaddafi'nin 10 yıl önce emekliye ayrılmış eski komutanlarından Yusuf el Mankuş oldu.

  Rejim karşıtı ayaklanmalarda Kaddafi'ye karşı savaşan Misrata birliklerinde yer alan Mankuş'un atamasının, milis komutanları tarafından kabul edilip edilmeyeceği henüz belli değil.

  Hali hazırda, Savunma Bakanı Yardımcılığı görevinde bulunan El Mankuş'un genelkurmay başkanlığı için düşünülmesinin nedeni, hükümetin yeni bir ordu kurma girişimi içinde olmasından kaynaklanıyor.

  Bir UGK yetkilisi, emekli asker Mankuş'un Kaddafi'ye karşı ayaklanmaya ilk safhalarda katıldığını, o dönemde Kaddafi güçleri tarafından yakalandığını ancak daha sonra devrimci güçler tarafından kurtarıldığını belirtti.

  HÜKÜMET GÜÇLERİYLE ÇATIŞIYORLAR

  Salı günü silah bırakmaları için çağrı yapılan "eski" isyancılarsa UGK'nın bu talebine tepkili.

  Henüz silah bırakmayan Misratalı bir isyancı grupla UGK güçleri arasında dün Trablus'ta çıkan çatışmada dört kişi öldü, altı kişi de yaralandı. Çatışmada makineli tüfek, roketatar ve uçaksavar füzelerinin kullanıldığı bildirildi.

  Libya'daki geçiş hükümeti, yasa ve düzenin yeniden tesisi için ordu, polis ve diğer sivil görevlerdeki eski muhalifleri bütünleştirmeyi planlıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı