Ege Haberleri

EGE

  Libya’nın Denizli’ye faturası 400 milyon $

  O. Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  25.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.02.2011 - 21:46

  Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Libya’da yaşanan iç karışıklık nedeniyle kentin doğrudan ve dolaylı olarak 400 milyon liralık kayba uğrayacağını söyledi.

  DENİZLİ iş dünyasının da yakından takip ettiği Libya’daki gelişmeler, özellikle bölgede iş yapan Türk firmalarına ağaç-orman ürünleri, kablo, inşaat malzemesi ve elektronik malzeme tedarik eden firmaları tedirgin ediyor.
  Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Türk gayrimenkul sektörünün Libya’daki 15 milyar dolarlık yatırımda özellikle kablo gibi birçok altyapı tedarikini Denizli’den gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, gelişmeler karşısında endişeli olduklarını söyledi.
  Yaşanan süreçte ekonomik kaybın büyüklüğüne dikkat çeken Keçeci, “Libya’da faaliyet gösteren ülkemizin gayrimenkul ve inşaat firmaları Denizli’den yılda yaklaşık 400 milyon dolar tutarında hammadde satın alıyordu. Denizli bu konuda ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşayabilir. Biz direkt olmasak da dolaylı olarak Libya pazarı sayesinde önemli bir ekonomik döngü sağlıyorduk. Libya’da sürecin bir an önce normale dönmesini arzuluyoruz” dedi.
  İhracatçı da tedirgin
  İhraçatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert de Denizli’den Libya’ya geçen yıl 3.5 milyon dolar tutarında ihracat yapıldığını, ağaç-orman ürünleri, deri, elektrik-elektronik malzeme, halı, kimya, konfeksiyon, madencilik ürünleri, makine aksamları gönderdiklerini bildirdi.
  Gelişmeleri endişeyle izlediklerini dile getiren Kocasert, “Sadece ihracatçı olarak değil, bir insan olarak da bölgedeki karışıklığın bir an önce sona ermesini diliyoruz. Libya, o coğrafyadaki en karışık ülke gibi duruyor. Bu nedenle ocakta yaptığımız toplantının ardından kafamızda oluşan Libya yatırımları ve projelerini bir süre askıya aldık” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı