Gündem Haberleri

  Libya Lideri Kaddafi: Hayattayım

  Hürriyet Planet
  13.05.2011 - 18:10 | Son Güncelleme:

  İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin Trablus'tan kaçmış olabileceğini, hala Libya'da olmasının da muhtemel olduğunu söyledi. Bakan Kaddafi'nin yaralı olabileceğini de belirtti. Ancak çot geçmeden Libya lideri Muammer Kaddafi, NATO saldırılarından sonra hayatta olduğunu ve milyonlarca Libyalının desteğine sahip olduğunu açıkladı.

  Frattini, Toskana'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Trablus'taki piskopos Giovanni Innocenzo Martinelli'nin Kaddafi'nin büyük ihtimalle başkent Trablus dışında olduğunu ve hatta muhtemelen NATO saldırılarında vurulduğunu söylediğini bildirdi.

  Frattini, Kaddafi'nin, "Trablus'tan kaçtığı, ancak Libya'dan kaçmadığı" görüşünde olduğunu ifade etti.

  Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim ise El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, Kaddafi'nin yaralı olduğu iddialarnın gerçeği yansıtmadığını belirtti.

  Sözcü, Frattini'nin iddialarını "saçmalık" olarak nitelendirdi. "Liderin morali çok yüksek, keyfi yerinde, ülkemizi yönetmeye devam ediyor" diyen İbrahim, Kaddafi'nin yaralanmasının kesinlikle söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi.

  "BASKI KAÇMAYA ZORLADI"

  İtalyan Dışişleri Bakanı daha önce de Corriere della Sera gazetesine yaptığı açıklamada, uluslararası baskının, Kaddafi'yi güvenli bir yere sığınmaya teşvik etmiş olabileceğini söyledi.

  Uluslararası baskının "rejimin içeriden yıkılmasını sağladığını, bunun da istedikleri şey olduğunu" savunan Frattini, son birkaç saat içinde başkent çevresindeki silah depolarının isyancıların baskınına uğradığını söyledi. Frattini, "Trablus'un doğusunda bazı isyancı bayraklarının dalgalandığını gördük" dedi.

  Frattini uluslararası baksının Kaddafi'yi daha güvenli bir yer aramaya ittiğini de sözlerine ekledi.

  ÇARŞAMBA GÜNÜ GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

  Kaddafi'nin Trablus'ta yaşadığı sarayının birçok NATO operasyonunun hedefi olduğu biliniyor. Bu operasyonların en sonuncusu 30 Nisan'da düzenlenmişti. Kaddafi'nin operasyon sırasında içeride olduğu ancak yara almadan kurtulduğu ifade edilmişti.

  Libya liderinin öldüğü yönündeki spekülasyonlara engel olmak amacıyla, Çarşamba günü devlet televizyonunda Kaddafi'nin Trablus'ta bir otelde aşiret reisleriyle yaptığı bir görüşmenin görüntüleri yayınlandı.

  Frattini, "Görüntülerin o gün Trablus'ta çekildiği konusunda şüpheleri olduğunu" söyledi.

  KADDAFİ'DEN AÇIKLAMA GELDİ

  Libya lideri Muammer Kaddafi, NATO saldırılarından sonra hayatta olduğunu ve milyonlarca Libyalının desteğine sahip olduğunu söyledi.Kaddafi, televizyonda yayımlanan açıklamasında, karargahına yapılan NATO saldırılarını kınayarak, "Sizin ulaşamayacağınız bir yerdeyim" dedi.

  Libya lideri, "NATO bombardımanı bana dokunmayacak, çünkü milyonlarca Libyalı beni kalbinde taşıyor" dedi. Muammer Kaddafi, ayrıca bombardımandan sonra sağlık durumunu merak eden liderlere ve devlet başkanlarına teşekkür etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı