Dünya Haberleri

  Libya İsviçreli iş adamlarını yargılayacak

  Hürriyet Haber
  12.11.2009 - 15:19 | Son Güncelleme:

  Libya, BBC'nin önceki gün serbest bırakılarak Trablus'taki İsviçre Büyükelçiliğine teslim edildiğini duyurduğu iki İsviçreli iş adamının vergi kaçırmak ve vize yönetmeliğine uymamaktan yargılanacağını bildirdi.

  Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, iş adamlarının oturma vizesi prosedürlerine uymamak ve vergi kaçırmakla suçlanacağı belirtildi.

  Libya, Max Goeldi ve Rachid Hamdani'nin, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlunun önceki temmuzda İsviçre'de gözaltına alınmasından sonra ülkeden çıkışına izin vermemişti.

  BBC, alıkonulmaları iki ülke arasında diplomatik krize yol açan iş adamlarının, hiçbir açıklamada bulunulmadan İsviçre Büyükelçiliğine teslim edildiğini duyurmuştu.

  Muammer Kaddafi'nin oğlu Hannibal Kaddafi ve eşi, Temmuz 2008'de Cenevre'deki lüks bir otelde iki çalışanı dövmek suçundan gözaltına alınmıştı. Çift birkaç gün içinde kefaletle serbest bırakılmış, ülkelerine dönmüş ve daha sonra da haklarındaki suçlama düşmüştü, ancak bu dava Trablus'u öfkelendirmişti.

  Bu olayın ardından Libya, İsviçre'ye karşı misillemelerde bulunmuş; bu ülkeye petrol sevkıyatını iptal etmiş, İsviçre bankalarındaki milyarlarca dolarını çekmiş, İsviçre vatandaşlarına vize vermemiş ve bazı diplomatlarını geri çağırmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı