Dünya Haberleri

  Libya ile vizeler kaldırıldı

  hurriyet.com.tr
  25.11.2009 - 18:04 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Trablus’a gerçekleştirdiği üç günlük ziyarette Türkiye ile Libya arasında sağlık, eğitim ve inşaat dâhil olmak üzere birçok alanda işbirliği anlaşmaları imzalandı, vizeler kaldırıldı.

  Trablus'ta imzalanan altı memorandum kapsamında Libya ve Türkiye ulaşım, bankacılık ve çiftçilik alanlarında işbirliği gerçekleştirirken, yatırım kurumları ortak projelerde bir arada çalışacak.  

   

  İmzalanan iki diğer anlaşma ile ülkeler arasındaki vizeler kaldırıldı ve yatırımlar güvence altına alındı 

   

  Yapılan anlaşmalar, yıllarca yaptırımlar nedeniyle dünyaya kapalı kalan ve altyapı, kamu hizmetleri gibi alanlarda gelişerek artan nüfusu için gıda tedarikini güvence altına almak isteyen Libya’nın yatırım ve ticaretini artırma amacına yönelik olması açısından önem taşıyor.

   

  HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

  Erdoğan’a ziyaretinde Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yanı sıra milletvekilleri ile 250'yi aşkın iş adamının refakat etti.

   

  Anlaşmaların imzalanmasının ardından konuşan Erdoğan, dost ve kardeş ülke Libya'yı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

   

  Erdoğan, “2008 sonu itibariyle 1,4 milyar dolar olan dış ticaret hacmimizi bu yılsonu itibariyle 2 milyar dolara ve 5 yıl içinde de nasıl 10 milyar dolara çıkarabiliriz bunun görüşmelerini yaptık” diye konuştu.

   

  Türkiye ile Libya arasındaki toplam ticaret hacmi ve müteahhitlik gibi çeşitli alanlarda iş imkânlarının artırılması konularınızda ziyaretin öncelikleri arasında olduğunu belirten Erdoğan, ayrıca ulaştırma, tarım ve bankacılık gibi çok çeşitli alanlarda da işbirliğini yaygınlaştırması gayreti içinde olunacağını ifade etti.

   

  Başbakan Erdoğan, dün 500’e yakın Libyalı ve Türk iş adamının katıldığı bir toplantı gerçekleştirdiklerine değindi. Erdoğan, “Gerek bir ufuk tazeleme gerekse onlara isteklendirme noktasında bir zenginlik kazandırmanın bizlerde gayreti içerisinde olduk. Ve her zaman yanlarında olacağımızı bu köklü tarihi ilişkilerimizi ve ortak kültürümüze dayanan alt yapı zenginliğimizi geleceğe hep birlikte taşımamız gerektiğini orada ifade ettik” diye konuştu.

         

  Afrika'da eğitim, sağlık, alt ve üst yapı gibi birçok alanda müşterek çalışma gerçekleştirmeyi istediklerini belirten Erdoğan, yakın işbirliğinin süreceğini teyit ettiklerini kaydetti.

   

  Erdoğan, “Gerçekten ziyaretimizin çok çok verimli geçtiğini görmenin mutluluğu içindeyim. Bundan sonraki süreçte Bakanlarımızın ağırlıklı olarak da icracı Bakanlarımızın bir araya gelmek süratiyle bu süreci zenginleştireceğini burada açıklamak istiyorum. Aksi takdirde bu bir turistlik seyahat olmuş olur ki üzülürüz. Her alanda bu adımları atacağız. Ve bununda bizzat takipçisi olacağız”diye konuştu.

   

  MAHMUDİ, ERDOĞAN’I KUTLADI

  Libya Başbakanı Bağdadi Ali El Mahmudi ise, “Recep Tayyip Erdoğan'a Arap bölgesiyle ilgili konularda ve özellikle Filistin konusunda, Araplar arasındaki entegrasyon ve Araplarla Türkiye arasındaki işbirliğine verdiği destek, önem ve cesaretten dolayı kutluyorum” dedi.

   

  Mahmudi, şunları söyledi:“Bugün atılan pratik adımları attığımızda kendisi bizleri motive etti. Bugün ilk defa bu kadar açık ve net bir görüşme sonucunda bu manada işbirliğinin ilk adımları atılmıştır. Şu andan itibaren bütün anlaşmalardaki maddeler uygulamaya geçilecektir, uygulanacaktır.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı