Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Libya ile PKK krizi

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 1998 - 00:01

  Elçileri karşılıklı çektik

  Libya Devrimi'nin 1 Eylül tarihinde yıldönümü törenlerinde bölücü terör örgütü PKK'nın resmi geçite katılması, Türkiye ile Libya arasında yeni bir kriz yarattı. Türkiye, Trablusgarp Büyükelçisi Müfit Özdeş'i istişarelerde bulunmak üzere belirsiz bir süre için merkeze çağırdı. Özdeş'ın Ankara'ya çağrılmasının ardından Libya'nın da Ankara'daki Büyükelçisi Mansur Muhammed Bedir'i Libya'ya çağırdığı öğrenildi.

  Türkiye, Libya Devrimi'nin yıldönümü kutlamalarında bölücü teröristlerin PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterini taşıyarak resmi geçit yapmasına sert tepki gösterdi. Ankara, bir yandan büyükelçisini merkeze çağırırken, diğer yandan Libya'dan konuya ilişkin açıklama istedi. Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, olaylar karşısında Libya'ya bir protesto notası gönderildiğini belirtti. Libya'nın tatmin edici bir açıklama getiremediğini de söyleyen aynı yetkili, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Libya'nın Ankara Büyükelçisi'nin teröristlerin törenlere katılmasının kendilerinin bilgisi dahilinde gerçekleşmediğini ileri sürdüğünü kaydetti.

  Öte yandan, Ankara'daki diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin büyükelçisini çağırmasına karşılık Libya da Ankara'daki Büyükelçisi Mansur Muhammed Bedir'i çağırdı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı