Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Libya hükümetine 5 bin kişiyi serbest bırakma çağrısı

  AA
  16.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları İzleme örgütü (HRW-Human Rights Watch), Libya hükümetinden silahlı gruplar tarafından alıkonulan 5 bin kişinin serbest bırakılmasını istedi.

  Örgütün internet sitesinde yayımlanan açıklamada, savunma ve içişleri bakanlıkları, Libya'daki silahlı grupları kontrol altına alamadıkları ve silahlı grupların elindeki 5 bin kişinin serbest bırakılmasını sağlayamadıkları gerekçesiyle kınandı.

  Açıklamada, "Silahlı gruplar tarafından alıkonulan kişilerin serbest bırakılmalarının ardından kanuni hakları verilmeli ve hukuka uygun olarak yargılanmaları gerekmektedir" ifadesi kullanıldı.

  Bazı kişilerin bir yılı aşkın süredir militanların elinde olduğu belirtilen açıklamada, bu kişilerin mahkemeye çıkarılmadığı ve avukatlarıyla görüşmesine izin verilmediği vurgulandı.

  Libya güvenlik güçlerinin ve siyasilerin, silahlı gruplarla mücadelede yetersiz kaldığını belirten örgüt, silahlı grupların faaliyetlerinin insanları alıkoymaya kadar ulaştığına işaret etti.

  Silahlı grupların elinde tutulan kişilerin büyük çoğunluğunun Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi döneminde güvenlik güçlerinde ve eski yönetimde görev alanlar ile yabancı paralı askerler ve Afrikalı göçmenler olduğu belirtildi.

  Libya Başsavcılığından yapılan açıklamada, silahlı gruplara ve devlete bağlı hapishanelerdeki kişilerin tespit edilmesi için bir komite oluşturulduğu, bu komitenin tutuklu bulananların tutukluluk hallerinin devam etmesi için yeterli delil olup olmadığını da araştırıp, haklarında yeterli delil olmayanları serbest bırakacağı bildirildi.

  HRW Ortadoğu ve kuzey Afrika yöneticisi Sarah Leah Whitson, "Yeni Libya'da kanuna aykırı tutuklamalar yapılmamalıdır. Yeni seçilen Ulusal Kongre bu tarz tutuklamaları durdurmak ve etkin bir adalet anlayışı getirme yönünde tavrını ortaya koydu" dedi.

  Libya hükümeti, 2 Mayıs'ta çıkardığı kanunla silahlı grupların alıkoyduğu kişilerin serbest bırakılmasını veya yargılanmasını sağlamak üzere savunma ve içişleri bakanlıkları görevlendirmişti.

  Aynı kanuna göre, silahlı grupların elinde bulunan kişilerin serbest kalması sağlandıktan sonra, suçlu oldukları tespit edilmesi halinde 12 Temmuz tarihinden önce mahkemeye sevk edilmeleri gerekiyordu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı