Libya’da isyan yayıldı petrol 104 doları aştı

Hürriyet Haber
22.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kuzey Afrika ve Körfez bölgesinde Tunus ve Mısır’la başlayıp Bahreyn ve Libya ile süren yönetim karşıtı gösterilerin zaman zaman şiddete dönüşmesi, isyanların bölgenin diğer ülkelerine sıçraması olasılığının güçlenmesi petrol fiyatlarını artırdı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Libya’daki son olaylarla birlikte brent petrolün varili 104 doları aştı.

Üretimin yüzde 2’si

Afrika’nın 4’üncü büyük petrol ihracatçısı konumunda olan ve günde 1.6 milyon varil petrol üreten Libya’daki olayların dün de sürmesi nedeni ile ABD ham petrolünün varil fiyatı 3 dolar artarak 89.50’ye yükseldi. Brent petrolün fiyatı ise 2008 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak dün gün içinde 104.6 doları gördü. Dünyadaki petrol üretiminin yüzde 2’sini karşılayan ve geçen ay günde 1.58 milyon varil petrol üreten Libya’nın, Avrupa’da petrol ve doğalgaz piyasasındaki payının ise yüzde 10 kadar olduğu tahmin ediliyor.

Şirketlerin değeri düştü

Dün Libya’daki Nafooora adlı petrol tarlasında üretim genel grevler nedeni ile dururken, petrol devi İngiliz BP de ülkedei petrol ve gaz arama faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. BP, Libya’daki 140 çalışanını ülkeden çıkarmak için uğraş verdiğini açıklarken, Alman kimya şirketi BASF’ye bağlı petrol ve doğalgaz arama şirketi Wintershall da Libya’daki petrol üretimini azaltacağını duyurdu. Yaşanan olaylar sonrasında bu ülkede önemli faaliyetler yürüten İtalyan petrol ve doğalgaz şirketi ENI’nin hisseleri yüzde 4.1 değer kaybetti. Avusturyalı enerji şirketi OVM’in hisselerinin değeri de yüzde 3.2 geriledi.

Altın fiyatları da yükseldi

Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki ayaklanmalar başta altın olmak üzere diğer değerli metallerin de fiyatlarını artırdı. Yatırımcının güvenli liman olarak gördüğü altının onsu da 1405 doları aşarak, ocak ayı başından bu yanaki en yüksek seviyesini gördü. Geçen haftakiyi New York Borsası’nda 1388 dolardan kapatan dolar, dünkü yükselişinin ardından 1.401’lerden işlem gördü. Diğer değerli metallernde de fiyat artışları yaşanırken, gümüş 31 yıldaki en yüksek seviyesine ve paladyum 10 yılın zirvesine çıktı. Gümüşün onsu 33.50 doları, paladyumun onsu 859 doları, platinyumun onsu da 1.842 doları gördü.

‘Suudi Arabistan’a bulaşır mı’ endişesi

LİBYA’da bazı bölgelerde petrol üretimini elinde tutan aşiret liderleri petrol üretimini kesebilecekleri yönünde tehditler savururken, yatırımcılar olayların Suudi Arabistan’a sıçramasından endişe ediyor. Dünya petrol üretiminin yüzde 12’sini tek başına karşılayan Suudi Arabistan’da genç nüfusu ve ülkedeki Şii nüfusu etkileyerek, bölgedeki istikrarsızlığın daha da artmasından endişe ediliyor. Suudi Arabistan’ın bölgedeki ayaklanmalardan etkilenme olasılığına şimdilik biraz zayıf bakılsa da ülkedeki gençler arasındaki işsizliği Libya ve Mısır gibi yüksek oranlarda olması dikkat çekiyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı