Dünya Haberleri

  Libya’da bir Türk öldürüldü iddiası

  DHA
  21.02.2011 - 17:57 | Son Güncelleme:

  Libya’nın başkenti Trablus’tan gelen Türk vatandaşları, isyancıların Bingazi Havalimanı’nı yaktığını ve Türklerin hangara toplandığını söyledi. Libya’dan kurtulan Türkler, olaylarda bir Türk’ün hayatını kaybettiği yönünde duyum aldıklarını ifade etti.

  ATEŞİN ORTASINDAN KAÇAN TÜRKLER / FOTO GALERİ

  Libya’da başlayan olayların ardından ülkede bulunan Türk vatandaşlar yurda dönmeye devam ediyor. Libya Havayolları’na ait bir uçakla Trablus’tan İstanbul’a gelen Türk vatandaşları ülkede yaşanılanları anlattı.

  Mimar Ümit Karadağ bir Türk’ün öldürülmüş olabileceğini belirterek kendisine bu bilgiyi bir Libyalı"nın verdiğini söyledi. Karadağ,“Bu ismi bize Libyalı bir arkadaş verdi. Başkentte bir Türk’ün öldüğü söylenildi bize."dedi.

  "YARDIMCI OLACAK TÜRK YETKİLİ YOK"
  Libya’da bir Türk şantiyesinde mimar olan Abdurrahim Bayramoğlu ülkede yaşanılanları şöyle anlattı:

  “Bizim olduğumuz yer Trablus’a 250 kilometre uzaklıkta. Sıkıntı sadece Trablus’ta değil bütün Libya’da var. Bütün Türk şantiyeleri yıkılıyor yağmalanıyor. Biz kendimizi zor kurtardık. Trablus Havalimanı hınca hınç insan dolu. Dün gece havalimanına ulaştık bu sabah ancak uçağa binip gelebildik. Orada Türk yetkilileri yok yardımcı olacak hiçbir yetkili yok. İnternet çalışmıyor, telefonlarda zorluk var" dedi.

  "CANIMIZI ZOR KURTARDIK"
  Libya’nın başkenti Trablus’ta ASKA İnşaat’a ait iki inşaat şantiyesinin yakıldığını ve yağmalandığını belirten Osman Karabela, “Devlete ait bütün binaları göstericiler yaktılar polis merkezlerini, jandarmayı. Bingazi’de havalimanını yakmışlar.Yalnız Türklere herhangi bir zarar vermiyorlar halk olarak. Arkadaşlarımızla görüştük. Doğrudur yakmışlar, öyle dediler bize. Hiçbir şey buradan görüldüğü gibi değil. Trablus diğer kentlere nazaran olaylar daha az oluyor. Ama diğer bölgeler cehennem gibi yanıyor. Bizim iki şantiyemizi yaktılar yağmaladılar. Bırakın müdahale etmeyi, canımızı zor kurtardık. Eğer onlara karşılık verseydik canımızdan olurduk. Biz sadece canımızı kurtarmayı çalıştık" dedi.

  "HASTANEYİ BOŞALTTILAR"
  Bacağından rahatsızlandığı için Trablus’ta bir hastanede yattığını ve ameliyat olmak için beklerken olayların patlak verdiğini belirten Bahri Parlak ise şöyle konuştu:

  Olayların ardından hastaneyi boşaltmak zorunda kaldılar. Benim yanımda raporlarım olduğu için Libya’dan ayrılmam kolay oldu." Bu arada gazetecilerin, “Olayların ardından hastaneye yaralılar geldi mi?" sorusu üzerine Parlak, “Ben yaralıları görmedim" dedi.

  Bu arada inşaat şirketleri şirketlerini simlerini yazarak işçilerini bulmaya çalıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı