Libor skandalında 14 milyar dolar ceza kesilebilir

Hürriyet Haber
14 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 13 Temmuz 2012 - 23:47

İngiltere’de patlak veren Libor skandaladında, Libor faizi konusunda aralarında anlaştıkları varsayımıyla soruşturma kapsamına alınan 16 uluslararası bankadan 11’inin 2014 yılına kadar 14 milyar dolar tutarında para cezası ve dava masrafı ile karşılaşabileceği bildirildi.

Morgan Stanley analistleri tarafından hazırlanan araştırma raporunda, 350 trilyon dolar tutarında kredi ve türev ürünün fiyatlandırılmasını sağlayan Libor faizinin usulsüz şekilde manipüle edilmesi nedeniyle 11 bankanın hisse başı kârları bu yıl yüzde 2 ile yüzde 33 arasında düşüş gösterecek.

Hisse değeri azalacak

Söz konusu bankalar arasında Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase, Credit Suisse Group, UBS AG, Deutsche Bank, Societe Generale, Royal Bank of Scotland Group, HSBC Holdings ve Lloyds Banking Group yer alıyor. Analistler, düzenleyici kurumlar tarafından verileek cezalar ve mahkemede varılacak anlaşmalar nedeniyle bankaların hisse başına defter değerinin bu yıl medyan değer olarak yüzde 0.5 azalacağını tahmin ediyorlar. Defter değeri azalacak bankalar arasında usulsüzlük yaptığını kabul ederek düzenleyici kurumlar tarafından 453 milyon dolar para cezasına çarptırılan Barclays de bulunuyor.

En iyi ve en kötü senaryo

Analistler tahminlerinin henüz “ham” olduğunu belirtseler de, hazırlanan rapor Libor skandalının bankalarda yaratacağı hasarlar konusunda şu ana kadarki en ayrıntılı tahminleri içeriyor. Rapor, Barclays’e verilen para cezasını temel alarak bankalar için en iyi ve en kötü senaryolardan oluşan bir analizden oluşuyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı