Liberya'da sokağa çıkma yasağı

A.A
20.08.2014 - 11:07 | Son Güncelleme:

Monrovia’da Ebola virüsüyle mücadele sürüyor.

Liberya’nın başkenti Monrovia’da Ebola virüsünün yol açtığı hastalıkla mücadele kapsamında gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ülkede daha önce sağlık seferberliği ve olağanüstü hal ilan edilmişti.

West Point bölgesindeki bir sağlık kuruluşunun geçen Cumartesi günü silahlı ve maskeli kişilerce yağmalanması ve 37 Ebola şüphelisi hastanın karantinadan kaçmasından sonra güvenlik önlemleri de artırıldı.

Kaçan tüm hastaların hastaneye geri dönmesine rağmen bölgedeki yoksul halkla temas ettikleri ihtimali üzerinde duruluyor. Başkentin 50 bin kişinin yaşadığı West Point gecekondu bölgesinde hastalık riskinin yüksek olduğu belirtildi.

Liberya’da bugüne kadar 466 kişi Ebola virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

SPOR MÜSABAKALARI YASAKLANDI

Fildişi Sahili Gençlik ve Spor Bakanı Alain Lobognon, ülkede düzenlenecek uluslararası nitelikteki spor müsabakalarını yasakladığını duyurdu.

Fildişi Sahili milli futbol takımının, Fas'ta 2015'te düzenlenecek Afrika Kupası için eleme maçları kapsamında Sierra Leone milli takımıyla 6 Eylül'de Abidjan'da karşılaşması bekleniyordu. Sierra Leone, Ebola salgınından en fazla etkilenen dört ülkeden biri.

Hükümet, 11 Ağustos'ta Ebola virüsünden etkilenen ülkelerden gelenleri taşıyan havayolu şirketlerinin ülkeye girişini de yasaklamıştı.

Fildişi Sahili'nde Ebola virüsüne rastlanmadı. Ancak salgından etkilenen ülkelere komşu Fildişi Sahili güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı.

ÖLÜ SAYISI 5'E YÜKSELDİ

Nijerya’da Ebola virüsünün neden olduğu hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının beşe çıktığı bildirildi.

Nijerya Sağlık Bakanı Onyebuchi Chukwu, ölen beşinci kişinin haziran ayında hastalık belirtileriyle hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybeden ilk vaka Liberyalı Patrick Sawyer'ı tedavi eden Nijeryalı bir doktor olduğunu söyledi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, hayatını kaybeden doktorun, tedavi gören ve karantinada tutulan üç Ebola hastasından biri olduğu, diğer iki hastanın durumlarının stabil seyrettiği belirtildi.

Bugüne kadar Ebola virüsü kapan beş kişinin virüsten kurtularak normal yaşamlarına döndüğü Nijerya'da Patrick Sawyer'la temas eden üç kişi hayatını kaybetmişti. Virüsün yayılmasını önlemek için acil durum ilan edilen ülkede Sawyer'la herhangi bir şekilde temas etmiş 189 kişi Ebola şüphesiyle halen izleniyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı