Dünya Haberleri

DÜNYA

  Liberation: Sarkozy Erdoğan hükümetini kırılganlaştırıyor

  PARİS(ANKA)
  01 Temmuz 2007 - 11:15Son Güncelleme : 01 Temmuz 2007 - 11:15

  Türkiye’nin AB üyeliği karşıtı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin tutumunun, AKP hükümetini olumsuz etkilediği öne sürüldü. Fransız Liberation gazetesi, Sarkozy’nin bir başlığı bloke etmesinin, Türkiye’deki milliyetçileri güçlendirdiğini belirterek “Fransa’nın kararı, Avrupa’yı büyük önceliği haline getiren Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetini kırılganlaştırıyor” yorumunu yaptı.

  Liberation gazete, Nicolas Sarkozy’nin tutumunun Türkiye’deki yansımalarını değerlendirdiği analizinde Sarkozy’nin Türkiye’deki seçimleri etkilediğini savunurken, “AB ile müzakerelerin yavaşlaması, milliyetçileri güçlendiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

  Türkiye’nin 22 Temmuz’da “kritik” seçimlere gitmeye hazırlandığını belirten gazete, “Fransa’nın, 26 Haziran’da Avrupa Birliği ile üç yeni müzakere başlığından birini bloke etme kararı, İslamcı harekattan gelen ve en az sözde, Avrupa’yı büyük önceliği haline getiren Recep Tayyip Erdoğan hükümetini kırılganlaştırıyor” diye yazdı.

  Fransız gazetesi, Türk hükümetinin Fransa’nın kararına ancak “asgari” bir tepki gösterdiğini belirterek Türk hükümetinin, Devlet Bakanı Ali Babacan aracılığıyla “Brüksel tarafından verilen teknik açıklamaların yeterli olmadığı”nı söylediğine dikkat çekti.

  SARKOZY ULUSALCILAR VE MİLLİYETÇİLERE KOZ VERİYOR

  Türk yetkililerinin Sarkozy’nin Türkiye’nin AB üyeliğini karşı olduğunu bilmekle birlikte cumhurbaşkanı seçildikten sonra “daha pragmatik” bir biçimde hareket etmesini bileceğini sandıklarını kaydeden gazete, ancak Fransa’nın takındığı tutum ile Türkiye’de halen rüzgarın lehinde estiği ulusalcı solcular ve sağcı milliyetçilere koz verdiği görüşünü dile getirdi.

  İki yıl öncesine kadar yüzde 75 olan AB üyeliğinden yana Türklerin oranının üçte birine düştüğüne dikkat çeken gazete, Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Jean-Pierre Jouyet’ın geçen hafta yaptığı açıklamalarda Paris’in Türkiye’deki seçimleri olumsuz etkilemek istediği belirtirken yine Türkiye’nin AB’ye girme yeteneği olmadığını söylediğine dikkat çekti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı