Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Liberal Demokratların referandum hezimeti İngiltere’de koalisyonu sarsabilir

  Independent/Guardian
  06 Mayıs 2011 - 11:13Son Güncelleme : 06 Mayıs 2011 - 11:13

  İngiltere’deki koalisyonun ortaklarından Liberal Demokratların lideri Nick Clegg, dün yapılan ve sonuçları gelmeye başlayan konsey seçimleri ile referandumda büyük bir hezimetle karşı karşıya.

  İngiltere’deki seçim sisteminin değişmesini öngören Alternatif Oy (AV) ve yerel konsey seçimlerinin sabah saatlerinde gelmeye başlayan ilk sonuçları, Liberal Demokrat politikacıları şoke etti. Liberal Demokratlar, İşçi Partisi’nin güç kazandığı Kuzey İngiltere’de çok büyük bir hezimete uğradı.

   

  İskoçya’da neredeyse hiçbir yerel konseyde tutunamayan ve güçlü oldukları Sheffield, Hull gibi kentleri bile kaybeden Liberal Demokratlar, öfkesini koalisyon ortağı Muhafazakarlardan çıkarttı.

   

  Liberal Demokratların eski lideri Lord Ashdown, Başbakan David Cameron’u “AV referandumunda Hayır oyunu destekleyerek yalanlardan kendisini uzak tutmayı başaramamakla” suçladı. Ashdown, referandumda “Hayır” sonucunun çıkacağının kesinleşmesiyle Cameron’a saldırırken, onu “geçmişteki tüm başbakanlardan ayrı tutan davranışlara sahip olmakla” eleştirdi.

   

  BBC’nin İngiltere genelini kapsayan oy tahminine göre, İşçi Partisi yüzde 37, Muhafazakar Parti yüzde 35, Liberal Demokratlar ise yüzde 15 oy aldı. Böylece, 1988’den bu yana Liberal Demokratlar en düşük oy seviyesine ulaşmış oldu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı