Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Liberal Demokratlar kiminle ittifak kuracak?

  Reuters
  12 Mayıs 2010 - 15:41Son Güncelleme : 12 Mayıs 2010 - 12:16

  Seçimlerin ardından İngiltere’nin en büyük üçüncü partisi Liberal Demokratlar kendilerini bir anda siyasi pazarlıkların odağında buldu. Bu rahatsız edici olduğu kadar tehlikeli de bir nokta.

   

  İngiltere'de 30 yıldan fazla bir süre sonra ilk kez sandıktan çıkan asılı parlamento, merkez sol Liberal Demokratlar'ı güç dengesinin göbeğine koydu. Bu durum, partinin lideri Nick Clegg için bir zafer anına dönüşmeli. Kökleri 19’uncu yüzyılın ortalarındaki en büyük iki partiden biri olan Liberal Parti’de olan Liberal Demokratlar, onlarca yıl boyunca hükümete giremedi.

   

  Ancak bugün Liberal Demokratlar hem bakanlık pozisyonları için hem de İngiltere’nin seçim sistemi üzerinde uzun zamandan beri yapılmak istenen reformu hayata geçirebilmek için bir fırsat elde etti.

   

  Ancak merkez sol İşçi Partisi ile merkez sağ Muhafazakarlar arasında düştükleri ikilemden doğru kararı vererek çıkamamaları halinde onlarca yıl daha siyasetin içinde kaybolabilirler.

   

  Nottingham Üniversitesi'nden Siyasi Tarih profesörü Steven Fielding, “Eğer Liberal Demokratlar için olumlu veya kalıcı bir sonuç çıkmazsa, bu onların şişe geçirilmesi anlamına gelir” diyerek Clegg’in önündeki tercihin önemine değindi.

   

  LİDERLİK MÜCADELESİ

  Clegg’in politik yelpazenin solunda duran partisi sosyal özgürlüğü, seçim reformunu ve vergi ile kamu hizmetlerinin daha iyi sağlanmasını destekliyor. Bu bağlamda, Liberal Demokratlar'ın İşçi Partisi ile ittifak kurması daha doğal görünüyor.

   

  Ancak, Başbakan Gordon Brown’un istifa kararını açıklamasıyla, 13 yıllık iktidarın ardından dört aylık bir liderlik kavgasına girecek olan İşçi Partisi, bu süreçte tüm partilerin en zorlu nokta kabul ettiği ülke borcu meselesinden kopabilir.

   

  Liberal Demokrat Ses isimli blogun kullanıcılarından biri, dört ay boyunca liderlik çekişmesi yaşayacak İşçi Partisi’yle nasıl istikrarlı bir hükümet kurulabileceğini sorguluyor. Öte yandan bu iki partinin koalisyonuı hükümet kurmak için gereken 326 sandalyelik çoğunluğa ulaşamıyor.

   

  Diğer yandan, istikrarsız bir hükümet, Clegg’in seçimlerden önce ortaya koyduğu güçlü hükümet vizyonunu sınamak için de bir fırsat olabilir. Ancak İşçi Partisi’nin eski İçişleri Bakanı David Blunkett, “Böyle bir şeyin gerçekleşme ihtimalini düşünmek bile istemem” derken, bunun yasalara aykırı olacağını ve İngiliz halkına verilen vaatlerin tersini yapmak olacağını belirtti.

   

  SEÇİM REFORMU

  İşçi Partisi’nin ortaya koyduğu bir koz, seçimlerden önce teklif ettiği ve Pazartesi günü Muhafazakarlardan destek gören seçim reformu referandumuydu.

   

  Seçim reform Liberal Demokratlar için büyük önem taşıyor. Geçerli olan sistem altında her seçimde bir önceki seçimin kazananı avantajlı bir konuma geliyor. Fielding, “Kiminle koalisyon kurarlars kursunlar, mutlaka seçim reformuna ihtiyaçları var” dedi ve 1920’lerde bu hataya iki defa düşen Liberal Demokratları uyardı. 1923’te seçimlerde ikinci gelen İşçi Partisi’ni destekleyen Liberal Demokratlar'ın içinde bulunduğu azınlık hükümetinin ömrü sadece 10 ay olmuş ve İşçi Partisi düzenlenen erken seçimlerde üstünlüğü elde etmişti.

   

  1929’da ise bu sefer birinci gelen İşçi Partisi’ni destekleyen Liberal Demokratlar seçim reformu sözü almış ancak 1931’de ekonomik kriz yüzünden düşen hükümet nedeniyle istediğini alamamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı