Dünya Haberleri

DÜNYA

  Liberal Demokrat Parti lideri Farron istifa etti

  AA
  15.06.2017 - 09:45 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de Liberal Demokrat Parti lideri Tim Farron görevinden istifa etti. İki yıl boyunca partinin genel başkanlığını yürütmekten duyduğu gururu dile getiren Farron, istifasına gerekçe olarak “inancı ile siyaset hayatı arasında bölünmesini” gösterdi.

  TIM Farron, seçim kampanyası çerçevesinde, eşcinsellere yönelik görüşleri de dahil olmak üzere inancıyla ilgili bazı sorulara “daha akıllıca” cevaplar vermesi gerektiğini ancak bunu yapmadığını kaydetti.
  “İnancıma odaklanmanın sonuçları bakımından kendimi, sadık bir Hıristiyan olarak yaşamak ile siyasi bir lider olarak hizmet etmek arasında kalmış buldum” diyen Farron, 2017 yılında ilerici bir liberal partinin lideri olmak ile kararlı bir Hıristiyan olarak yaşamak çerçevesinde, İncil’e sadık kalmanın kendisi için imkansız hale geldiğini söyledi. İstifa kararını kendi başına aldığını belirten Farron, partinin liderliğine yeni bir isim seçilene kadar görevini sürdüreceğini aktardı.

  MİLLETVEKİLİ SAYISINI ARTIRMIŞTI

  Liberal Demokrat Parti, İngiltere’de geçen hafta yapılan erken genel seçimde milletvekili sayısını 8’den 12’ye çıkarmıştı. Farron, ülkedeki seçim kampanyası boyunca, özellikle ada basını ve liberal seçmenler tarafından eşcinsellik hakkındaki görüşlerini açıklığa kavuşturması yönünde baskı altına alınmıştı.
  Kampanyalarında, ülkenin sağlık, eğitim ve sosyal yardımlar gibi konulardaki sorunlarına değinilmesi gerektiğini savunan Farron, görüşünü netleştirmek için bu yönde sorulan soruları cevapsız bırakmış ancak verdiği bir mülakatta, “eşcinsel ilişkinin günah olduğuna inanmadığını” söylemişti.
  Farron, partinin genel başkanlığı görevine, 2015’teki genel seçimde partinin ağır yenilgiye uğramasının ardından önceki lider Nick Clegg’in istifasından sonra geçmişti.

  Etiketler: Tim Farron
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı