« Hürriyet.com.tr

Lezzetin ansiklopedisi yazılıyor

Akdeniz ülkelerinin mutfak kültürleri ansiklopedilere taşınıyor. Paris Editions Consulaires Yayınevi, Akdeniz ülkelerinin mutfak kültürlerinin tanıtılması amacıyla 10 ciltlik bir ansiklopedi yayınlayacak.

Hürriyet Haber
X

Ansiklopedinin Türkiye cildi, Paris Büyükelçiliği`nde yarın düzenlenecek yemekte Kültür Bakanı Talay ve yayınevi sahibi Fabien Bellahsen tarafından tanıtılacak.

Kültür Bakanlığı`ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 10 ciltlik Akdeniz Lezzetleri Ansiklopedisinin Türkiye cildinin hazırlanmasında 15 şef görev yapacak. 2002 yılında tamamlanması planlanan ansiklopedi projesinin koordinatör şefliğini Divan grubunun otel, restoran ve publarının Executive şefi Aybek Şurdum yapacak.

Tanıtım yemeğine, Bolu-Mengen ekolünün duayeni Hüseyin Özoğuz, Ayşecan Tüfekçioğlu ile Nice Materling Sarayı Şefi Laurent Brousuier, Fransa hükümeti tarafından yılın en iyi aşçısı seçilen Didier Agnes veMonaco Hermitage Oteli`nin şefi Joel Garreu katılacak. Şefler, Türk mutfağının karakteristik özelliklerini taşıyan tarifleri davetlilere tanıtacaklar.

Akdeniz Lezzetleri Ansiklopedisi`nde Türkiye`nin değişik yörelerinin zengin mutfağını yansıtan bazı yemekleri, Paris`te yayınevine ait bir laboratuvarda uygulanacak. Yayınevinin fotoğraf sanatçıları ve stilistleri tarafından yapılacak görsel tasarımlar içinKültür Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü`nden gönderilen seramik, bakır, cam, tekstil ürünleri ile halı ve kilimlerden yararlanılacak.

Gastronomi uzmanları, mutfak yazarları, mutfak şefleri, gıda temsilcileri, işadamları, lokanta ve restoran sahipleri ile geniş bir halk kitlesinin yararlanmasını amaçlayan ansiklopediden Kültür Bakanlığı`na 100 adet armağan edileceği belirtildi.

Kaynak:

GezginGezgin
Tazminat parasıyla motosikletle dünyayı geziyor!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Uçurumun kenarında kurulan hayatlar!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sosyal medya kullanıcıları en güzel 20 ülkeyi seçti!
GezginGezgin
Cennetten düşen bir damla: Ohrid
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En çok gidilmek istenen ülke belli oldu!
Karadeniz
Hem yemekleri hem doğası şahane şehir: Trabzon