GeriYemek Kültürü Pazarcık bozasında bu yıl rekor kırıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pazarcık bozasında bu yıl rekor kırıldı

Pazarcık bozasında bu yıl rekor kırıldı

Bilecik’in meşhur Pazarcık bozasının üretimi, havaların ısınmasıyla üretimi sona ererken, bu yıl 10 bin kişilik ilçede 300 ton boza, 200 ton helva üretilerek son yılların rekoru kırıldı. 

Kış ayların vazgeçilmezi olan Bilecik’in meşhur Pazarcık bozası üretimi bu yıl rekor kırdı. Havaların ısınmasıyla boza üretimi sona ermeye hazırlanırken, Pazarcık helvasının üretimine devam edilecek.

1936 yılından bu yana ilçede boza ve helva üretimi yapan Soydan ailesi, kuşaktan kuşağa aynı tat ve lezzeti Türkiye’ye ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyorlar. 83 yıldır bu sektörde olan Soydan ailesinden Nurettin Soydan, Nisan ayında boza ve helva üretimini sonlandıracağını anlattı.

Pazarcık bozasında bu yıl rekor kırıldı

İHA muhabirine konuşan Soydan, "1936 yılından beri Pazarcık bozası ve helvası üretiyoruz. Ekim-kasım aylarında üretime başladığımız ürünlerimizi nisan ayının ortalarında havalar ısınınca sonlandırıyoruz. Bu yıl 300 ton boza 200 ton helva üreterek, müşterilerimize ve çevre illerimize pazarladık. Geçtiğimiz yıllarda Pazarcık helvasını üretimine yaz ayında da devam ettik. Bu yıl da üretime devam edeceğiz. Müşterilerimiz şu an son bozalarını içiyorlar. İnşallah önümüzdeki yıl eşsiz lezzetimiz ile müşterilerimize Pazarcık bozamızı üreteceğiz" dedi.

Soğuk havalarda içinizi ısıtacak nefis içecek tarifleriKış aylarında ısınmak için yapılacak en iyi şeylerden biri nefis bir içecek yudumlamak olsa gerek. İşte kakaolu sıcak sütten salebe ve kış çayına içinizi ısıtacak dört nefis tarif...
Yorumları Göster
Yorumları Gizle