ORTA ZORLUKTA

Ballı elma sirkesi tarifi

Ballı elma sirkesi tarifi

Elma sirkesinin tam bir şifa kaynağı olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Elbette marketlerde çeşit çeşit elma sirkesi satılıyor ancak "Ben en sağlıklısını istiyorum, kendi sirkemi kendim yaparım. İçim öyle daha rahat eder" diyorsanız bu tarif tam size göre. Ballı elma sirkesi ile ilgili bütün detaylar için sizi böyle alalım...

  • Çiğ
  • 6+ Kişilik
  • 60+ dk

Malzemeler

  • 3 kg sert sert ve sulu köy elması (Bu elmalar yumurta şeklinde, ekşimsi bir tatta ve bol sulu olur. Anadolu köylerinde yetişir. Bulamazsanız Amasya elması da kullanabilirsiniz.)
  • 1-2 yemek kaşığı doğal bal
  • 1-2 su bardağı su

Hazırlanışı

Elmaları iyice yıkayıp kurulayın. Katı meyve sıkacağı ile sıkarak suyunu çıkarın. Elma suyunu cam bir kavanoza alıp içine bal ilave edin ve iyice karıştırın. Ağzı hava alacak şekilde bir tülbentle bağlayarak, güneş varsa cam kenarına yoksa ılık ve loş bir ortama koyun. 4-6 hafta kadar zaman geçince, üzerinde denizanası şeklinde bir maya ve kapak kısmında da sirke bakterileri dediğimiz minik kurtçuklar oluşacak. Bu sirke fermantasyonunun başladığının işaretidir. 8-10 hafta sonra süzün. Kurarken su katmadığınız için asit derecesi yüksek, sert bir sirke olacaktır. Bunu yumuşatmak isteyenler içerisine 1-2 su bardağı su ilave ederek 2-3 hafta daha bekletebilirler. Süzdükten sonra, bir şişeye alıp ağzını sıkıca kapatarak serin bir yerde muhafaza edin. Sirke durdukça değeri artar ve canlılığı devam eder, bu sebeple dibinde tortular ve içinde mayalar oluşabilir.

Katı meyve sıkacağı bulamazsanız, elmaları iri iri küp şeklinde doğrayıp, kavanozun içine yerleştirdikten sonra üzerini örtecek kadar su ve 1-2 yemek kaşığı bal ilave ederek, yukarıdaki aşamalarla elma sirkesin yapabilirsiniz.     

Elma haricinde üzüm, böğürtlen, yabanmersini ve alıç gibi orman meyveleri ile de sirke yapabilirsiniz…

 

Bu tarif 'Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si: Karatay Diyeti' kitabından alınmıştır.

elma sirkesi sirke nasıl yapılır ballı sirke nasıl yapılır