Gündem Haberleri

  Lezbiyen tavuk tartışması

  Hürriyet Haber
  10.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Medya tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Bu kez tartışma konusu, tavukların eşcinsel olup olamadığı. Tartışmanın tarafları ise Radikal Yazarı Hakkı Devrim ile Milliyet yazarı Güngör Uras.

  Eşcinsellerin ülke gündeminin tam ortasına oturduğu şu günlerde Türk basınının iki ünlü ve sevilen kalemi, soruna bir başka boyut kazandırdılar. Her şey, Milliyet Gazetesi yazarlarından Güngör Uras'ın 1 Eylülde yayımlanan ‘‘Şimdiki Tavuklar Bildiğiniz Tavuklardan Değil’’ başlıklı köşesinde ‘‘göğsü büyük tavuk ile budu büyük tavuğun evlendirildiğini’’ ve sonuçta ‘‘göğsü ve budu büyük tavuk’’ elde edildiğini yazmasıyla başladı.

  Radikal Gazetesi'nin sevilen yazarı Hakkı Devrim, ‘‘eski bir tavukçu olarak’’ bu yazıya kayıtsız kalamadı ve 5 Eylülde ‘‘Cihannüma’’ köşesinde ‘‘Komedya’’ başlığıyla kısa, esprili bir eleştiri yayımladı. Hakkı Devrim, tavuklar arasında eşcinsel olamayacağını belirterek asıl kerametin horozda olduğuna dikkat çekti. Şimdi, Güngör Uras'ın ya da taraf olmak isteyen başka yazarların tarışmaya ne gibi açılımlar kazandıracağı merakla bekleniyor.

  Güngör Uras

  Biyoteknolojiyle her şey mümkün

  Milliyet yazarının Türkiye'nin tavukçuluk sorunlarına ve dışa bağımlılığına dikkat çektiği yazısının bir bölümü şöyle:

  Biyoteknoloji bilimi ile tavukların genleri değiştiriliyor. Yüksek verimli ırklar seçiliyor. Melezleme yapılıyor. Göğsü büyük tavuk ile budu büyük tavuk evlendiriliyor. Hem göğsü, hem budu büyük tavuk elde ediliyor. Tavukların enerji, protein, vitamin ve mineral gibi besin maddesi ihtiyaçları, doğal bitkiler yanında asitler, vitaminler ve mineral katkılarla zenginleştiriliyor. Bağırsakları oksitlenmeye ve küflenmeye karşı korunuyor.

  HAKKI DEVRİM

  Horozsuz olmaz

  Radikal yazarının Güngör Uras'ı eleştirdiği köşesindeki ‘‘Komedya’’ başlıklı kısa yazı da şöyle:

  Güngör Uras'a takılacağım biraz, ne de olsa serde eski tavukçuluk var!

  ‘‘Göğsü büyük tavuk ile budu büyük tavuk evlendiriliyor. Göğsü ve budu büyük tavuk elde ediliyor’’ diye yazdı (Milliyet, 1 Eylül). Araştırmadan yazmadığını bilirim, tavukçuluk uzmanı veteriner hekim dostum Kaya Demirözü'nü arayıp sordum:

  - Tavuklar arasında eşcinsel ilişki olur mu, diye.

  Onun bildiğine göre de yokmuş.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı