Gündem Haberleri

  Leyla Zana'ya verilen hapis cezasının gerekçeli kararı tamamlandı

  A.A
  25.08.2009 - 14:06 | Son Güncelleme:

  İngiltere'nin Londra Suas Üniversitesinde yaptığı konuşma nedeniyle “terör örgütünün propagandasını yapma” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana hakkındaki gerekçeli karar tamamlandı.

  Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan gerekçeli kararda, Zana'nın terör örgütü elebaşını övdüğü ve yücelttiği vurgulandı.
  Leyla Zana'nın yaptığı konuşmada, “Terör örgütünün propagandasını yapmak” suçunu işlediğinin sabit olduğu kaydedilen gerekçeli kararda, şu ifadelere yer verildi:

  “Sanık, terör örgütü ve elebaşısını Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir kısmı için 'beyin ve yürek' demek olduğunu iddia eden sözler sarf etmekle, PKK'nın terör örgütü niteliğini kabul etmediğini, terör örgütü liderinin terörist vasfını kabul etmek bir tarafa onu övülen ve yüceltilen bir kişi olarak gördüğünü belirtmiştir. Sanığın kullandığı ifade ve üslup, uluslararası platformlarda da terör örgütü listelerine alınan PKK hakkında kamuoyunda oluşan olumsuzlukların asgariye indirilmesi ve örgütün iyi gösterilmesinin propagandasının yapıldığı açıklamalar niteliğindedir.”

  Zana, Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesi uyarınca “terör örgütünün propagandasını yapma” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı