« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Lewis Hamilton şampiyon olabilir

Formula 1 tarihinin en ilginç sezonlarından biri önceki gün tamamlansa da tartışmalar bitmiyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Radikal gazetesinin haberine göre, McLaren Mercedes, Kimi Raikkonen'in Lewis Hamilton ve Fernando Alonso'yu geride bırakarak dünya şampiyonluğuna ulaştığı Brezilya Grand Prix'sine itiraz etmeye hazırlanıyor. İngiliz ekibine göre yarışı yedinci bitiren Hamilton'ın önündeki üç pilotun diskalifiye olması gerekiyor. İddiaya göre BMW Sauber ve Williams takımlarının kullandıkları yakıtlar kurallara uygun değil.

Yarış öncesi Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) yetkilileri bu iki takımda yaptıklardaki ölçümlerde 'uygunsuzluğu' rapor etmiş ancak bir ceza verilmesine gerek görmemişti. Eğer McLaren'in itirazı kabul edilirse 4. Nico Rosberg (Williams), 5. Robert Kubica (BMW Sauber) ve 6. Nick Heidfeld (BMW Sauber) diskalifiye olacak. Bu durumda 4. sıraya yükselecek olan Hamilton, çaylak sezonunda zafere ulaşacak.

FIA kurallarına göre yakıtlarda 10 dereceye kadar bir soğuma normal kabul ediliyor. Yarıştaki ölçümlere göre ilk pit stoplarda Rosberg ve Heidfeld'in yakıtlarında 13, Kubica'nınkinde ise 14 derecelik bir soğuma varmış. İkinci pit stoplarda Rosberg ve Heidfeld'in aracında 12, Kubica'nınkinde ise 12 derecelik bir ısı azalması rapor edilmiş.


Bunları da Beğenebilirsiniz