Gündem Haberleri

  Levi’s’ın Türkiye merkezinde 842 bin YTL’lik yolsuzluk depremi

  Hürriyet Haber
  27.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en büyük jean üreticilerinden Levi’s’ın Türkiye ofisinde ortaya atılan 842 bin YTL’lik yolsuzluk iddiaları üzerine Genel Müdür Sibel Üney ile Satış Direktörü Nazan Kırklar işten çıkarıldı.

  Levi’s dünya CEO’su John Anderson apar topar Türkiye’ye geldi ve Türkiye ofisine geçici genel müdür atandı.

  DÜNYANIN en büyük jean markalarından biri olan Levi Strauss’un (Levi’s) Türkiye merkezinin yönetim katında yolsuzluk iddiaları nedeniyle deprem yaşanıyor. Referans Gazetesi’nin haberine göre 1988 yılından beri Çorlu ’da üretim yapan ve yaklaşık 700 kişiye istihdam sağlayan Levi’s Türkiye’nin Genel Müdürü Sibel Üney ile Satış Direktörü Nazan Kırklar "yolsuzluk iddiası" ile işten çıkarıldı. 2001 yılından beri Levi’s Türkiye Genel Müdürü olan Sibel Üney ve Nazan Kırklar ’ın geçen haziranda Beyoğlu ’nda açılan ve Levi’s Türkiye ’nin amiral gemisi olarak adlandırılan mağazanın yapım aşamasında gerekli izinler ve tadilat gerekçesi ile şirkete 842 bin YTL ’lik sahte fatura kestikleri iddia ediliyor. Levi’s’ın Singapur operasyonuna bağlı olan Türkiye’de patlak veren skandal üzerine geçen hafta Levi Strauss Dünya CEO’su John Anderson’un apar topar Türkiye’ye geldiği öğrenildi. Yapılan denetimler sonucunda başta Beyoğlu mağazasının yapım aşaması olmak üzere, birçok alanda usulsüzlüklere rastlanması üzerine Üney ve Kırklar ’ın işine son verildi.

  AMİRAL GEMİSİ BATTI: 32 yaşında genel müdür olan Sibel Üney, işten çıkarılmasına neden olan Beyoğlu mağazasının açılışında bu mağaza için "Flag Ship" (Amiral gemisi) demişti. Çünkü Beyoğlu mağazası Levi’s’ın Türkiye’de direkt olarak açtığı ilk mağazaydı. Levi’s bu mağazada franchise mağazalarında olmayan farklı ve yüksek fiyatlı, "super-premium" diye adlandırılan ürün gruplarını satışa sunuyor. Levi’s bu mağazayı açmak için uzun bir süre Beyoğlu’nda uygun bir yer aramıştı. Çünkü yerli ve yabancı markalar haftanın her günü, günün her saati kalabalık olan İstiklal Caddesi’nde yer kapmak için adeta savaşıyor. Levi’s’taki operasyon da bu savaş sonucunda yaşandı.

  BAYİ ŞİKAYET ETTİ: Levi’s, 18 yıldır İstiklal Caddesi’nde ürünlerini satan bayiine 50 metre uzaklıkta kendisi mağaza açınca bayi buna tepki gösterdi. Levi’s Türkiye yönetimi bayiinin tepkisini görmezden gelince bayi önce Rekabet Kurulu’na gitti. Daha sonra da gördüğü ve duyduğu usulsüzlükleri Levi’s’ın tepe yönetimine bildirdi. Bayinin Levi’s’ın tepe yönetimine kadar ilettiği iddialara göre mağaza açma iznini almak için bazı mercilere ödemeler yapıldı. Ayrıca bu ödemeler için şirkete fatura edilen tutar ile yapılan ödeme arasında da büyük bir fark olduğu iddia ediliyor. Bunun üzerine başlatılan inceleme sonrasında genel müdür ile satış direktörünün işine son verildi.

  GEÇİCİ GENEL MÜDÜR: Levi’s, birkaç ay önce yine Singapur operasyonuna bağlı Japonya’da da benzer bir durum yaşamıştı. Singapur’a bağlı ikinci büyük pazar olan Türkiye’de de böyle bir olay yaşanması üzerine Levi’s Dünya CEO’su John Anderson olaya el koydu. Levi’s Türkiye ’nin genel müdürlüğüne geçici olarak Levi’s Avrupa Başkanı Yardımcısı Haluk Aksoy ’u atayan yönetimin Türkiye’yi eskiden olduğu gibi Avrupa’ya bağlamayı düşündüğü öğrenildi.

  Üney: Haksızlığa uğradım dava açacağım

  YOLSUZLUK iddialarına avukatı aracılığıyla yanıt veren eski Genel Müdür Sibel Üney ise haksızlığa uğradığını, bu konuda önce iş mahkemesinde, daha sonra da iftira suçlamasıyla Levi’s yönetimi hakkında dava açacağını söyledi. Beyoğlu mağazasının tadilatı ve ruhsat işlemleri için bir mimarla sözleşme imzalandığını anlatan Üney, "Mimara tadilat için anlaşılan miktar ve ruhsat işlemleri için de 60 bin YTL ödendi. Mimarın ruhsat almak için yaptığı bazı ödemeler Levi’s yönetimi tarafından şirket kurallarına aykırı bulundu ve böyle bir karar alındı. Bu ödemeler tamamen benim dışımda olmasına rağmen faturası bize çıkarıldı" dedi. Şirketin etik kurallarına aykırı davrandığı gerekçesiyle işten çıkarılan Üney, bu gerekçe kariyerini olumsuz etkileyeceği için dava açacağını ifade etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı